• BIST 93.003
  • Altın 188,774
  • Dolar 4,8233
  • Euro 5,5988
  • Lefkoşa 32 °C
  • Girne 31 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 31 °C
  • Lefke 32 °C

"Anastasiadis, Eroğlu'nun zafiyetini kullandı"

"Anastasiadis, Eroğlu'nun zafiyetini kullandı"
İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, “Rum lider Anastasiadis’in, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun egemenlik konusundaki zafiyetini kullanarak görüşmeleri...

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, “Rum lider Anastasiadis’in, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun egemenlik konusundaki zafiyetini kullanarak görüşmeleri başlatmak için zamana oynadığını” söyledi.

Ofisinden yapılan açıklamaya göre Talat, katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

Kıbrıs sorununda karşılıklı suçlamaların sorulması üzerine Talat, “Gitsin-gelsin kağıt işinden vazgeçilmeli. Denktaş döneminde de bu şekilde boşa geçen süreler oldu” diye konuştu.

“Suçlama oyununu bir tarafa bırakmak gerektiğini” söyleyen Talat, Rumların propagandada çok üstün ve başarılı olduklarını, buna dikkat edilmesi gerektiğini, propaganda yarışına girildiğinde kaybetme ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Eroğlu ve ekibinin haksız olduklarını söylemediğini belirten Talat, “Sadece başarılı olmadığımız alana girilmemeli” dedi.

“Beceri ve başarılarımızın ne olduğunu iyi bilmemiz gerek” diyen Talat, hedefin çözüm olduğunu ve buna odaklanılması gerektiğini söyledi.

“ANASTASİADİS, EROĞLU’NUN ZAFİYETİNİ KULLANDI”

Başka bir soru üzerine Talat, Rum tarafının zamana oynadığını söyleyerek, bu konuda yaşanan süreci anlattı.

Anastasiadis’in seçilir seçilmez “ekonomik yıkımı kucağında bulduğunu”, müzakereleri bu gerekçeyle ertelediğini, erteleme sonunda da “kağıt oyununu” başlattığını söyleyen Talat, bu kez de bu yolla zaman kazandığını ifade etti.

Rum liderin “Eroğlu’nun zafiyetinden yararlandığını” söyleyen Talat, bu zafiyetin de, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortaya koyduğu egemenlik konusundaki tutum olduğunu ifade etti.

Talat, Eroğlu’nun, kalınan yerden devam edeceğini söylediğini ancak daha sonra bir yıla yakın bir süre çapraz oya karşı direndiğini ve bu yolla zaman kaybedildiğini, arkasından da Rum tarafının AB dönem Başkanlığı bahanesiyle görüşmelerin kesildiğini anlattı.

Talat, bugün ise Anastasiadis’in, Eroğlu’nun egemenlik konusundaki zafiyetini kullanarak görüşmeleri başlatmak için zamana oynadığını dile getirdi.

BM Danışmanı Downer’ın “basitleştirilmiş metinden” kastının ne olduğunun sorulması üzerine Talat, zaten başlangıçta metnin basit bir metin olarak ortaya çıktığının bilindiğini, ancak sürecin ortak metin üzerinde müzakereye dönüştüğünü kaydetti.

“KIBRISLI BİR PLAN ZOR HAZIRLANIR”

“Kıbrıslı bir plan”ın zor hazırlanabileceği görüşünde olduğunu da söyleyen Talat, bir anlaşmada önce Türkiye ve Yunanistan’ın, daha sonra da büyük devletler ve uluslararası toplumun anlaşmaya yardımcı olacağını, bunun gerekli olduğunu, bu yüzden “arı bir Kıbrıslı anlaşmanın” mümkün olmadığını söyledi.

“GAZIN YOLU TÜRKİYE”

Gaz konusundaki görüşlerini de dile getiren Talat, gazın Avrupa’ya gideceğini, bunun da Türkiye üzerinden taşınmayı zorunlu kıldığını söyledi.

Gaz veya enerjiden yararlanmanın ve yönetiminde olmanın barışla mümkün olacağını kaydeden Talat, Kıbrıs’ta çatışan toplumların olmasının bulunan enerji kaynağının kullanılmasına uygun bir ortam yaratmadığını söyledi.

Talat, “Bölgede çatışma olması halinde Türkiye’nin enerji terminali olma durumu da sarsılır” diye konuştu.

OLUMLU ATMOSFER AMA…

FIFA-KTFF konusundaki bir soruyu da yanıtlayan Talat, ortak metinde var olan çözümün yaratacağı olumlu atmosferin Kıbrıs sorununun çözümüne katkısı olabileceğini ancak çözüm modeli olamayacağını söyledi.

MECLİSTE YAŞANANLAR GÜVENİ ZEDELİYOR

Talat, Demokrat Parti Ulusal Güçler’in (DP-UG) meclise geçiciler konusunda yasa önerisi vermesi konusunda da, bu gibi konuların ortaklar arasındaki güveni zedeleyeceğini ifade etti.

Bu olaydan önce ortakların anlaştığını, el sıkıştıklarını, bunu kamuoyuna açıkladıklarını kaydeden Talat, daha sonra yapılanın “hoş olmadığını”, ortakların her aşamada anlaşarak hareket etmelerinin şart olduğunu ve bu hususta DP-UG’nin yanı sıra Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’e (CTP-BG) de büyük görev düştüğünü belirtti.

GERİDE KALDI…

CTP-BG’de “ikilik” olup olmadığının sorulması üzerine de Talat,  “O tartışmaların geride kaldığını sanıyorum, tartışmalar duruldu” diyerek şu anda hükümetin önünde birçok sorun olduğunu, bunların başında da ekonomik konuların geldiğini ifade etti.

TÜRKİYE’NİN İÇİŞLERİ…

Türkiye’de son gelişen olayların sorulması üzerine ise Talat, Türkiye’nin içişlerine karışmak, iç meseleler konusunda yorum yapmak istemediğini kaydetti ve olayların aydınlanması ile sağlıklı değerlendirme yapılacağını düşündüğünü söyledi.

DÖVİZ…

Döviz artışlarını da değerlendiren Talat, Türkiye’den kaynaklanan bu sorunun KKTC’de çok büyük olumsuzluklar yarattığının bir gerçek olduğunu söyledi.

Talat, KKTC’nin durumunun Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) gibi olmadığını, KKTC’nin izolasyonlar altında ve uluslararası hukukun dışında olduğunu söyleyerek, çözüme ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615