• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 25 °C

Anastasiadis: Bizi ayıran milliyetçilik

Anastasiadis: Bizi ayıran milliyetçilik
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türkleri birbirinden ayıran şeyin din olmadığını, milliyetçilik olduğunu iddia...

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türkleri birbirinden ayıran şeyin din olmadığını, milliyetçilik olduğunu iddia etti.

Alithia ve diğer gazeteler, Vatikan’a gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde Anastasiadis’in, Cumartesi günü Sant Egidio Topluluğu Başkanı Marco Impaliazzo’yla görüştüğünü, görüşmede KKTC’de bulunan bir Ortodoks ve bir Maronit kilisesinin topluluk tarafından restore edilmesi konusunun da ele alındığını yazdılar.

Habere göre Anastasiadis, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, bir Ortodoks ve bir Maronit kilisesinin restorasyonu için talepte bulunduklarını ve bu konunun Sant Egilio Topluluğu’nun temsilcilerinin yakın zamanda Güney Kıbrıs’a yapacakları ziyarette ele alınacağını belirtti.

Söz konusu toplulukla daha önce de AİDS’le mücadele konusunda bir programda işbirliği yaptıklarını, topluluğun Güney Kıbrıs’ta bir de dinler arası seminer düzenlediğini vurgulayan Anastasiadis, “Kıbrıslı Türk vatandaşlarımızdan bizi ayıran şeyin hiçbir zaman din olmadığı, milliyetçilik olduğu göz önüne alınırsa Kıbrıs’ın dinler arası birlikteliğin mevcut olduğu yer şeklinde addedilebileceğini” öne sürdü.

Anastasiadis, “Her iki toplum da yanlışları pahalıya ödedi. Özelikle dini çatışmaların yaşandığı bir bölgede barışçıl birlikteliğin örneğini teşkil edebiliriz” şeklinde konuştu.

Sant Egidio Topluluğu Başkanı Impaliazzo, KKTC’de bir Ortodoks ve bir de Maronit kilisesinin restorasyonunu yapmakla ilgilendiklerini belirtirken Anastasiadis’in başkanlığı altında Kıbrıs’ın dinlerin birlikte var olduğu bir ada haline gelmesinin mümkün olduğunu iddia etti.

KASULİDİS-MAMBERTİ GÖRÜŞMESİ

Öte yandan gazete, Anastasiadis’e Vatikan ziyaretinde eşlik eden Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in Cumartesi günü Vatikan Dışişleri Bakanı Dominique Mamberti’yle görüştüğünü, görüşmede Kıbrıs sorunu ve kültürel miras konularının ele alındığını yazdı.

Habere göre Kasulidis yaptığı açıklamada, görüşmede Kıbrıs sorunu, kültürel miras ve Kıbrıs’taki kiliselerin, camilerin ve anıtların korunması, Güney Kıbrıs’ın terörizmle mücadeledeki rolü ve doğalgazın bölgede barış aracı olarak kullanılmasına ilişkin dış politikanın ele alındığını belirtti.

VATİKAN VE KAZAKİSTAN’LA KARA PARA AKLANMASINI ÖNLEME ANLAŞMASI İMZALANCAK

Öte yandan Fileleftheros gazetesi haberlerini, “Vatikan’dan Kiliselerin Restorasyonu – Vatikan ve Kazakistan’la Anlaşma” başlıkları altında verirken, Güney Kıbrıs’ın Vatikan ve Kazakistan’la kara para aklanmasının önlenmesi konusunda işbirliği anlaşması imzalayacağını yazdı.

Gazete, Rum Kara Para Aklanmasıyla Mücadele Birimi’nin (MOKAS) sorumlusu Avukat Eva Papakiriaku’nun Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gerçekleştirilecek bir seminere katılacağını ve burada Kazakistan ile Vatikan’la anlaşmalar imzalayacağını belirtti.

Simerini gazetesi ise, Anastasiadis’in söz konusu açıklamalarını “Başkan Anastasiadis’ten Tuhaf Mesajlar: İki Toplumun Ayrılmasının Suçlusu Milliyetçilik” başlığı altında verdi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615