• BIST 113.571
  • Altın 162,881
  • Dolar 3,7959
  • Euro 4,6403
  • Lefkoşa 17 °C
  • Girne 17 °C
  • Mağusa 17 °C
  • İskele 17 °C
  • Güzelyurt 18 °C
  • Lefke 17 °C

Almanya müzakerelerde ilerleme bekliyor

Almanya müzakerelerde ilerleme bekliyor
Almanya’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Gabriela Guellil, ülkesinin Kıbrıs müzakerelerinin başlamasını ve öze ilişkin konularda ilerleme kaydedilmesini...

Almanya’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Gabriela Guellil, ülkesinin Kıbrıs müzakerelerinin başlamasını ve öze ilişkin konularda ilerleme kaydedilmesini beklediğini vurgulayarak “daha fazla gecikme tarafların hiç birinin çıkarına değil” dedi.

Fileleftheros, Guellil’in Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in önümüzdeki aylarda Almanya’yı ziyaret edecek olması hasebiyle Rum medyasına verdiği mülakatta, Doğu Akdeniz’de bulunan hidrokarbon yataklarının, Kıbrıs sorununa adil ve yaşayabilir çözüm bulunması şartlarının yaratılmasında katalizör görevi görmesi gerektiğine işaret ettiğini yazdı.

Habere göre, müzakerelerin önündeki engellerin aşılması ve karşılıklı saygı gereğine vurgu yapan Guellil “Bunca yıldan ve başarısız çabalardan sonra bir ihtilafın çözülmesi, çabanın boşa çıkması tehlikesini de içeren zor bir savaştır” ifadesini kullandı.

ARALIK 2013 KARARI YENİ MÜZAKERE BAŞLIKLAR AÇILMASI YOLUNU AÇTI

Almanya’nın Türkiye’nin üyelik prosedürü konusunu AB’deki ortaklarıyla görüşmekte olduğuna da işaret eden Gabriela Guellil, hükümet düzeyinde, Avrupa Konseyi’nin Aralık 2013 kararlarının, aralarında,  Konsey’in 22’nci başlıkla ilgili son olumlu kararının da gösterdiği gibi, yeni müzakere başlıklarının açılması yolunu açtığını ancak 23 ve 24’üncü gibi engellenmiş başlıklar için belirlenmiş sürenin izlenmesi gerektiğine işaret etti.

Gazete Guellil’in, ülkesinin Ankara Protokolü ile ilgili tutumunda, yani bu protokol kurallarını uygulamanın Türkiye’nin yükümlülüğü olduğunda ısrar ettiğini söylediğini de yazdı.

Öte yandan Simerini “Merkel-Anastasiadis Dost ve Müttefik” başlıklı haberinde Guellil’in Anastasiadis hükümetinin uluslar arası piyasalarda güvenin yeniden tesis edilmesi için gerekli bütün önlemleri aldığını, Almanya-Güney Kıbrıs ilişkilerinin gün geçtikçe güçlendiğini de söylediğini yazdı.

Habere göre Güney Kıbrıs ile Almanya’nın ortak olduğunu, her ikisinin de AB ve Euro Grubu üyesi olduğunu söyleyen Guellil KİPE’ye verdiği mülakatta özetle şöyle devam etti:

“Önceki hükümet (Hristofyas) Haziran 2012’de Avrupa İstikrar Mekanizması’na başvuru yaptı, yeni hükümet de Mart 2013’te devraldı ve bankacılık sistemini çöküşe sürükleyebilecek iflastan kaçınmak için hareket etmeliydi. Bu kritik anda Euro Grubu ve Almanya, Kıbrıs’ın çok ihtiyaç duyduğu mali desteği vermek için istikrarla Kıbrıs’ın yanında durdu.

Mart 2013’te sağlanan anlaşma ekonomik uyum programını gündeme getirdi. Bu programın uygulanması Kıbrıs’ın para finans alanını istikrara kavuşturmasına, idari konularını çağdaşlaştırmasına ve yeniden rekabet gücü kazanıp itibarlı ekonomik oyuncu olmasına yardımcı olacak.

“MERKEL VE ANASTASİADİS DOST VE MÜTTEFİK”

Şansölye (Başbakan) Merkel ve Başkan Anastasiadis yıllardan beridir dost ve müttefiktir. Liderlerimiz sıklıkla görüşüyor ve direkt irtibat içerisindedirler. Başkan Anastasiadis’in önümüzdeki aylarda Berlin’e gerçekleştireceği ziyaret iki ülke ilişkilerinde yeni bir olumlu adım olacak.”

Haravgi haberi “Berlin Müzakerelerin Yeniden Başlamasını Bekliyor... Almanya-Kıbrıs İlişkileri Güçleniyor” başlığıyla okurlarına aktardı.

Alithia “Almanya’nın Kıbrıs Büyükelçisi Dr. Gabriela Guellil’e Göre Almanya-Kıbrıs İlişkileri Günden Güne Güçleniyor” başlığını attı.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615