• BIST 1.377
  • Altın 460,916
  • Dolar 8,0884
  • Euro 9,7271
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 23 °C
  • Mağusa 23 °C
  • İskele 23 °C
  • Güzelyurt 28 °C
  • Lefke 25 °C

AKSA önünde eylem!

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu, denize petrol sızması sonucu bir çevre felaketinin yaşandığı Kalecik’teki AKSA tesisi önünde 21 Temmuz Pazar günü saat...
AKSA önünde eylem!

Untitled-11

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu, denize petrol sızması sonucu bir çevre felaketinin yaşandığı Kalecik’teki AKSA tesisi önünde 21 Temmuz Pazar günü saat 10.00’da eylem düzenleyeceğini duyurarak, kendine ve çevresine karşı duyarlı vatandaşlara “Bayrağını ve rengini bırakıp da gel” çağrısı yaptı.

Sivil toplum örgütleri ve sendikaların da katılımıyla gerçekleştirilecek eylem “Çevre haksa, hesap ver AKSA” sloganıyla düzenlenecek. Eylemde, “petrol kirliliğine son” çağrısı yinelenecek.

Eylem için 21 Temmuz Pazar günü saat 09.00’da, Lefkoşa otobüs terminalinden otobüs kaldırılacak.

“YANGIN SÖNDÜRME HELİKOPTERİMİZ YOK”

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu bugün Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği’nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Kalecik’teki petrol kazasına ve geçtiğimiz günlerde Karpaz’da meydana gelen yangına dikkat çekildi, devletin Kuzey Kıbrıs’ta yaşanan doğal felaketlere karşı hazırlıksız olduğuna vurgu yapıldı.

Kuzey Kıbrıs Çevre Platformu adına basın bildirisi okuyan Umut Akçıl, Karpaz’daki yangının sebebinin araştırıldığını söyledi, “Yangının kısa süre içinde kontrol altına alınamamasının başlıca sebeplerinden biri, hâlâ bir yangın söndürme helikopterimizin olmayışıdır” dedi.

Akçıl, yangının bölgenin ekolojik yapısını etkileyeceğine dikkat çekti.

“KALECİK’TEKİ PETROL KAZASI DOĞANIN EKOLOJİK YAPISINA VE İNSANLARA CİDDİ HASAR VERECEK...”

Kalecik’teki petrol kazasının doğanın ekolojik yapısına ve insanlara ciddi hasar vereceğini vurgulayan ve kazanın ilk bulgularından söz eden Akçıl, “Kazanın AKSA’nın ihmalkarca davranışları, acil önlem planının olmaması, ekip ve ekipmanlarının bulunmaması ve geçmiş hükümetlerin AKSA şirketinin ihmalkarca işleyişini denetleyememesinden kaynaklandığı bilinmektedir” dedi.

Geçmiş hükümet yetkililerinin konuyla ilgili herhangi ciddi bir açıklamada bulunmamasına da dikkat çeken Akçıl, bunun altında bir suçluluğun yattığını savundu, şunları söyledi:

“Kazadan kısa bir süre önce geçiş hükümetin bazı yetkilileri meydanlardaki konuşmalarında tekrar seçilmeleri halinde, Geçici Hükümet tarafından iptali gerçekleşen “Petrol Dolum Tesisini” yine kuracaklarını söyledi. Kazadan sonra da Eski Başbakan İrsen Küçük katıldığı bir canlı yayın programında hâlâ “Petrol Dolum Tesisi’nin istihdam için kurulması gerektiğinden söz etti.”

“DENETİMSİZLİĞİN VE İHMALİN SONUCU...”

Umut Akçıl, AKSA enerji şirketinin eski bir teknolojiyle yapıldığını savunduğu elektrik santralinin adaya hangi yollarla ve dayatmalarla geldiğinin sorgulanması gerektiğini belirtti.

Akçıl, “Gelinen nokta, denetimsizliğin ve ihmalin sonucu gerçekleşen ve belki de bir dönüm noktası niteliği taşıyan AKSA petrol kazası, sadece denizlerimizi değil, halkımızı da etkileyecek. Denize yayılan 100 tondan fazla petrolün ileriki yıllarda ekosistemimizi nasıl etkileyeceğini birlikte göreceğiz.”

Bu çevre kirliliğinin faturasını hiç bir miktar karşılayamayacağını vurgulayan Akçıl, “Sorumluların halkın önüne çıkarılması ve yargının önünde hesap vermesi, devletin ve yetkili organlarının ivedi görevidir” dedi.

Akçıl, platformun temennisini şöyle aktardı:

“Halk tepkisini her zaman ve her platformda, renk ve bayrak gözetmeksizin koymalıdır. Unutulmamalıdır ki çevreye olan uyarlılığımızın önüne hiç bir neden geçmemelidir.”

“TEMASLAR GERÇEKLEŞTİRDİK...”

Basın toplantısında söz alan Biyologlar Derneği Başkanı Hasan Sarpten, Çevre Platformu’nun Kalecik’te yaşanan çevre felaketi nedeniyle hükümet düzeyinde temaslarını sürdürdüğünün bilgisini vererek, siyasi partilerin, sendikaların ve toplumda örgütlü kesimlerin temsilcileri ile de bir araya geldiklerini dile getirdi.

Sarpten, gerçekleştirilen toplantılar sonucunda eylem kararı aldıklarını belirterek, duruşlarının net olduğunu söyledi, “Yaratılan kirliliğin kısa sürede süratle temizlenmesi ve bunun bedelinin AKSA tarafından karşılanması gerekiyor” dedi.

“AKSA’NIN ÜLKEDE BULUNMA SEBEBİ SORGULANMALI...”

Hasan Sarpten, AKSA’nın ülkede bulunma sebebini sorgulanması gerektiğini yineleyerek, “AKSA’nın devletle arasındaki protokolün, devletin de olanlara bunca zamandır nasıl göz yumduğunun sorgulanması gerekiyor” ifadesine yer verdi.

“KALECİK’TE DENİZDEN GELEN BORULAR PAS İÇİNDEYDİ, ÇÜRÜMÜŞTÜ”

Basın toplantısında söz alan Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Başkanı Mehmet Özkardaş, çevre felaketlerinin yeniden yaşanmaması için ülkedeki böyle tesislerin alt yapılarının uluslararası standartlara uygun olup olmadığının denetlenmesinin şart olduğuna dikkat çekti, “Kalecik’te denizden gelen borular pas içindeydi, çürümüştü” dedi.

Dünyadan örnekler veren Özkardaş, söz konusu tesislerin mühendisler tarafından denetlendiğini ve bu doğrultuda hazırlanan bilimsel raporların yetkililere sunulduğunu söyledi, “Maalesef bizim yöneticilerimiz bunu yapmaktan acizdir” diyerek, yasal eksikliklere de dikkat çekti.

KAMU-SEN DEVLETE DAVA AÇMA GİRİŞİMİNDE...

KAMU-SEN olarak bu konuda hükümete dava açma girişimleri başlattıklarını dile getiren Özkardaş, bu girişimin gerçekleşmesi halinde bir ilkin yaşanacağını vurguladı.

2013’te benzer bir çevre felaketi yaşandığını anımsatan Mehmet Özkardaş, dönemin hükümet yetkililerinin gerçekleri halka paylaşmadığını savunarak, konuyla ilgili yazılı olarak bilgi talep ettiklerini ancak henüz cevap alamadıklarını söyledi.

“ÇARPIK SİSTEM DEĞİŞMEDİKÇE...”

Özkardaş, “Ülkedeki çarpık sistem değişmedikten sonra her şey yapanın yanına kalıyor. Biz bu nedenle Çevre Platformu ve duyarlı örgütler olarak bu işe sahip çıktık, çünkü maalesef devletimiz sahiplenmiyor, sahiplenemiyor” diye konuştu.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76