• BIST 119.339
  • Altın 395,450
  • Dolar 6,8556
  • Euro 7,7458
  • Lefkoşa 22 °C
  • Girne 24 °C
  • Mağusa 23 °C
  • İskele 23 °C
  • Güzelyurt 20 °C
  • Lefke 22 °C

Akıncı, hükümetin açıkladığı tedbirleri değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, toplumsal dayanışmanın sosyal adalet zemininde sağlanabileceğini vurguladı.
Akıncı, hükümetin açıkladığı tedbirleri değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, toplumsal dayanışmanın sosyal adalet zemininde sağlanabileceğini vurguladı.

Korona virüs salgınının tüm dünyada sağlık önlemlerinin yanı sıra ekonomik önlemlerin de acilenalınmasını gerektirdiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, dün hükümet tarafından bir dizi kararın açıklandığını belirterek, “Açıklanan kararlara ilişkin dikkat çeken ilk husus; toplumunneredeyse tüm kesimlerinde yoğun bir tepkiye yol açmış olmasıdır. Pek çok ülkede açıklanan önlemler esasen toplumsal paniği yatıştırmaya dönük, ilave destek sağlayan ve güven veren adımlar içerirken bizde açıklanan paket maalesef tam tersi bir etki yaratmıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ekonomik önlemlere ilişkin genel değerlendirmesinin yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Danışma Kurulu ile iştişare içinde hazırlanan ayrıntılı değerlendirme Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Danışmanı Prof. Dr. Ömer Gökçekuş tarafındanyapıldı.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın açıklaması şöyle:

“Korona virüs salgını tüm dünyada sağlık önlemlerinin yanı sıra ekonomik önlemlerin de acilen alınmasını gerektirmektedir.

Nitekim çok sayıda ülke salgının yol açtığı ekonomik tahribatı azaltmak için çeşitli önlemler alma yoluna gitmektedir.

Ülkemizde de dün hükümet tarafından bir dizi karar açıklandı. Açıklanan kararlara ilişkin dikkat çeken ilk husus; toplumun neredeyse tüm kesimlerinde yoğun bir tepkiye yol açmış olmasıdır. Pek çok ülkede açıklanan önlemler esasen toplumsal paniği yatıştırmaya dönük, ilavedestek sağlayan ve güven veren adımlar içerirken bizde açıklanan paket maalesef tam tersi bir etki yaratmıştır.

“TOPLUMSAL DAYANIŞMA SOSYAL ADALET ZEMİNİDE SAĞLANABİLİR”

Önlemleri, toplumsal beklentiyi karşılamaktan uzaklaştıran hususların başında, pakete de ismini veren “toplumsal dayanışma” kavramının gerektirdiği sosyal adalet ruhunu yeterince yansıtmıyor olması gelmektedir. Bunun yanında önlemlerin uygulanmasına ilişkin açık, somut ve veriye dayalı açıklamalar getirilmemiş olması toplumun bu pakete dönük inancını iyice sarsmıştır.

Açıklanan önlemlerin en dikkat çekici yönlerinden birini, kamu görevlililerinin maaşlarından yapılan kesintiler oluşturmaktadır. Siyasi makamlardan ve üst düzey yöneticilerden toplumsal güveni artırmak üzere artan oranda kesinti yapılması yerinde bir adımdır.

“KAMU DIŞINDAKİ YÜKSEK GELİR GRUPLARI DA KATKI YAPMALI”

Öte yandan diğer kamu görevlileri arasında da maaşlardan bir miktarkesinti yapılabileceği konusunda yaygın bir anlayış gözlemlenmekteydi.Buna rağmen, kesinti miktarlarının hangi hesaplamayla ve hangiihtiyacı karşılamak üzere belirlendiği konusundaki belirsizlik, ortagelir grubuna mensup çevrelerde haklı tepkilere neden olmuştur.Kesintilerin nereye ve nasıl kanalize edileceği de belirsizlik içindebırakılmıştır.

Orta gelirli çalışanların maaşlarında ciddi kesintiler yapılırken,kamudakiler dışında kalan yüksek gelirli kesimlerden herhangi birkatkı sağlama yönüne gidilmemesi sosyal adalet duygusuna ciddi şekildezarar vermiştir.

“MAAŞLI KESİME MUTLAK TAVIR, BANKALARA İSE RİCACI OLMAK DOĞRU DEĞİL”

Maaşlı kesimlere ilişkin mutlak kararlar alınırken bankalarınuygulamalarına yönelik tavsiyelerle yetinilmesi de doğru bir yaklaşımolmamıştır.

“3. ÜLKE YURTTAŞLARINA KARŞI AYIRIMCI TAVIR HEM İSANİ DEĞİL HEM DESOSYAL PATLAMA RİSKİ TAŞIR”

Belirsizliğin çarpıcı bir örneği üçüncü ülke yurttaşlarına ilişkinyaklaşımda da sergilenmiştir. Ülkemizde çalışan üçüncü ülkeyurttaşları konusu “aldığımız duyumlara göre çoğu zaten ülkelerinedöndüler” denilerek, bir varsayım üzerinden gerekçelendirilmiştir.Ortada yine veri yoktur. Ne kadarı dönmüştür, kimse bilmemektedir.Dolayısıyla kalanların kendi kaderine terk edilmesinin içerdiği insanizafiyet bir yana, yarattığı sosyal patlama riski de belli ki hiçhesaba katılmamıştır.

Önlemler bir salgın üzerine ve sağlık sistemi zaten sorunlu bir ülkedeaçıklandığına göre sağlık yönlü bir içeriğe de sahip olmalıydı.Anlaşıldığı kadarıyla paket hazırlanırken konuya bu yöndenbakılmamıştır. Bilakis pakete sağlık sorunlarını daha da artıracakvahim eklemeler yapılmıştır. Örneğin temizlik, hijyen ve sosyalhizmetler yönünden daha da güçlendirilmesi gereken belediyelerdenkesinti yoluna gidilmesi son derece yanlıştır. Hele bu dönemdebelediyelerle siyasi partileri eşitleme mantığı bütünüyle sorunludur.

“HÜKÜMET ADALET ZEMİNİNDE KONSENSÜS ARAYIŞI İÇİNDE OLMALI”

Bu tür kararlarda tüm kesimlerin desteğini sağlamak her zaman mümkünolamayabilir. Fakat başarı için adalet zemininde konsensüshedeflenmelidir. Oysa bizde hemen hemen hiçbir kesimin açıklananpaketten memnun olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu durumda hükümetin atmasıgereken en doğru adım, daha katılımcı bir anlayışla, sosyal adaletilkelerine uygun ve daha iyi çalışılmış bir dizi önlem üzerindeçalışmaya başlamasıdır. Ayrıca yerel kaynakları akıllıca ve sosyaladalet ilkesi çerçevesinde kullanmaya gayret ederken, dış kaynaktemini için çaba harcamak da gereklidir.”

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76