• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 37 °C
  • Girne 36 °C
  • Mağusa 38 °C
  • İskele 38 °C
  • Güzelyurt 36 °C
  • Lefke 37 °C

Akça: Türkiye müsamaha etmemekte kararlı!

Akça: Türkiye müsamaha etmemekte kararlı!
Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Türkünün 1974 öncesi sıkıntılı koşullara dönmesine...

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Türkünün 1974 öncesi sıkıntılı koşullara dönmesine müsamaha etmemekte kararlı olduğunu vurguladı.

Akça, çözüm isteyen kesimlerin kalıcı bir çözüm için, Kıbrıslı Türklerin Ada’da en az Kıbrıslı Rumlar kadar hak sahibi olduğu kabul edilmesi gerektiğini hatırlattı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90’ıncı yıldönümünün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’deki kutlamaları Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın saat 13.00’te Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’ndan yaptığı konuşmayla başladı.

Konuşmasında Kıbrıs müzakerelerine de değinen Halil İbrahim Akça, Türkiye’nin KKTC’nin gelişmesine desteğinin devam edeceğini vurguladı.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI

Büyükelçi Halil İbrahim Akça, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde kurulan Cumhuriyetin, siyasal, toplumsal ve kültürel alanda bir yenilenme, kalkınma ve modernleşme projesi olduğunu belirterek, tüm halkın Cumhuriyet Bayramını kutladı.

Halil İbrahim Akça, “Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün aziz hatırası önünde bir kez daha eğiliyor, Kurtuluş Savaşımızın şanlı şehitlerini rahmet ve minnetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyorum” dedi.

Cumhuriyetin kuruluş yıldönümünün Türk ulusunun kazanımlarını genç kuşaklara yeniden anlatmak için de önemli bir fırsat olduğunu belirten Akça, “Hürriyet ve istiklâl benim karakterimdir. Ben milletimin ve büyük ecdadımın en kıymetli mirasından olan istiklâl aşkıyla yaratılmış bir adamım. Bu sebeple millî istiklâl bence bir hayat meselesidir” diyen Ata¬türk’ün özgürlük ve bağımsızlık için en uygun idare olan Cumhuriyeti, özgürlük ve bağımsızlığına son derece düşkün olan Türk Milleti’nin tabiatına da uygun gördüğünü kaydetti.

Akça, Türkiye’nin bugün ileri düzeydeki ülkelerin seviyesini yakalamış olmasının, Atatürk’ün önderliğinde İstiklal Savaşıyla kazanılan bağımsızlık temelinde yükselen çağdaş Cumhuriyet’e borçlu olunduğunu belirterek, “Tarih bize geçmişine sahip çıkan ulusların geleceklerine de yön verdiklerini göstermiştir. Türk ulusu bunun en iyi örneğidir. Geçmişi bugüne bağlayan temeller geleceğimizi de sağlam temellere oturtmaktadır” dedi.

“MÜCADELEYİ EN İYİ ANLAYAN TOPLUM”

Türk ulusunun ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkının, Cumhuriyet’in kuruluşuna kadar uzanan mücadeleyi “en iyi anlayan toplum” olduğunu ifade eden Halil İbrahim Akça, “1571 yılında Anadolu’dan Kıbrıs’a gelip burayı vatan yapan Kıbrıs Türk’ünün, Atatürk’ün Anadolu’ya geçerek başlattığı ve önderlik ettiği milli mücadeleyi dikkatle izlemiş, desteklemiş ve Ulu Önder Atatürk’ün yaktığı özgürlük meşalesinden ilham almıştır” dedi.

Bu yıl KKTC’nin 30’uncu kuruluş yıldönümünün kutlanılacağına dikkat çeken Büyükelçi Akça, “Kıbrıs Türkü uzun yıllar varlığını, özgürlüğünü, ulusal kimliğini korumak için büyük fedakârlıklarla kahramanca mücadele etmiş, bu mücadelesini 1983 yılında, ortak iradesiyle kurduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile taçlandırmıştır. Kıbrıs Türk halkı bugün kendi devletinin çatısı altında özgürlüğü solumaktadır” dedi.

Kıbrıs Türkü’nün güven, mutluluk ve huzur içinde kalkınmasını sürdüreceğine inandığını belirten Akça, “Türkiye Cumhuriyeti de uzun yıllardır inanç ve gönül birliği içerisinde hak ve eşitlik mücadelesini sürdüren Kıbrıslı Türk kardeşlerine, tarihi ve ahdi vecibelerini yerine getirmeye devam edecektir” ifadesini kullandı.

MÜZAKERELER

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak amacıyla devam eden çözüm süreciyle ilgili olarak Akça, “Kıbrıs Türkü'nün 1974 öncesi sıkıntılı koşullara dönmesine müsamaha etmemekte kararlı olan ülkemiz, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik çabayı desteklemektedir. Adil ve kalıcı bir çözüme, ancak Ada'daki gerçekler göz önünde tutularak ulaşılabileceğine inanmaktadır. Varılacak çözümde, Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin hak ve çıkarlarının siyasi eşitlik ve iki kesimlilik ilkeleri temelinde korunması yönündeki ortak çabamız devam edecektir” dedi.

Kıbrıs Türklerinin Ada’da Kıbrıslı Rumlar kadar hak sahibi olduğunun kabul edilmesinin çözüm için önemini vurgulayan Halil İbrahim Akça şöyle dedi:

“Adil, gerçek ve kalıcı bir çözüm isteyenlerin, Kıbrıslı Türklerin bu güzel Ada’da en az Kıbrıslı Rumlar kadar hak sahibi olduklarını ve Ada tarihinin hiçbir döneminde Kıbrıslı Rumların Kıbrıs Türkü’nü yönetmedikleri gerçeğinin bilincinde olmaları gerekmektedir.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin, KKTC’nin kalkınması, Kıbrıs Türk’ünün hak ettiği refah seviyesine ulaşarak geleceğe güvenle bakabilmesi için her türlü desteği vermeyi kararlılıkla sürdüreceğini ifade eden Akça, 2014 yılında tamamlanması beklenen ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Su Temin Projesi’ bu desteğin en somut ve güncel örneğini teşkil ettiğini kaydetti.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615