• BIST 1.445
  • Altın 489,731
  • Dolar 8,2968
  • Euro 10,0898
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 23 °C
  • İskele 23 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 25 °C

Akansoy: "Yorgancıoğlu'nun açılışa katılması..."

Kamuoyunda büyük tepkiye neden olan İlahiyat Koleji’nin açılışı ile ilgili Kıbrıs Ada Haber'in haberi üzerine, CTP- BG Genel Sekreteri Asım Akansoy gazetemize...
Akansoy: "Yorgancıoğlu'nun açılışa katılması..."

akansoy_ilahiyat_açıklaması_grafikKamuoyunda büyük tepkiye neden olan İlahiyat Koleji’nin açılışı ile ilgili Kıbrıs Ada Haber'in haberi üzerine, CTP- BG Genel Sekreteri Asım Akansoy gazetemize açıklamalarda bulundu.

Kıbrıs Ada Haber - Rana Sarro

CTP’nin muhalefet döneminde şiddetle karşı çıktığı İlahiyat Koleji’nin bugün gerçekleşen açılışında partinin tutumunun sorulduğu Akansoy, İlahiyat Koleji konusundaki görüşlerinin aynı çerçevede olduğunu belirtti.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun açılışta hazır bulunması konusunda ise Akansoy, "Başbakan protokol gereği açılışa katıldı" dedi.

bunu-yapan-bir-parti-varİlgili haberi okumak için tıklayınız >>>> http://www.kibrisadahaber.com/bunu-yapan-1-parti-var/

 

Akansoy sözlerini şöyle sürdürdü:

“Görüşlerimizin arkasındayım”

CTP Genel Sekreteri olarak bu konudaki görüşlerimizin, daha önce yapmış olduğumuz açıklamalarda ortaya koyduğumuz çerçevede olduğunu belirtmek isterim. Bu partimizin görüşleridir. Özkan Bey Başbakandır ve resmi protokol gereği hareket etmiştir.”

“Elbette, modern bir eğitim sistemi arayışı, çalışmaları içerisinde ve kamusal eğitimde büyük sıkıntılar yaşadığımız bir süreçte, atılacak olan adımların buna dönük olması gerekir. Dolayısıyla daha önce yapmış olduğum açıklamalar konusunda herhangi bir farklı noktada değilim, görüşlerimizin arkasındayım.”

“Yorgancıoğlu protokol gereği katıldı”

“Sayın Başbakan’ın açılışa katılmasıyla ilgili olarak, bunun tamamen bir protokol gereği olduğunu düşünmekteyim. Dolayısıyla, hükümetin başında olan bir kişinin, yurtdışından bir bakanın ve heyetin gelmesi konusunda, ev sahipliği yapma durumunda ve belirttiğim gibi protokol bağlamında oraya katıldığı açıktır. ”

“Bu açılış yapıldı diye herşey bitmiş değildir”

“Burada önemli olan; bundan sonraki süreçte modern ve çağdaş eğitim anlayışını zedeleyecek hiçbir adıma geçit vermeyecek çıkışların yapılmasıdır. Dolayısıyla, bu açılış yapıldı diye her şey bitmiş değildir. Hükümette görev alan arkadaşlarımız ve kabine ortağı olan parti bu konuda Kıbrıs Türk halkının, sosyal ve kültürel kimliğine sahip çıkıcı, sosyal değerlerine, geleneklerine, modern yaşam anlayışına destek olucu, onu geliştirici adımlar için gerekeni yapacaktır. İnancım bu yöndedir.”

"SENDİKALARLA İSTİŞARE HALİNDE ATAMALAR YAPILDI!"

“İlahiyat Koleji’nin denetiminin mümkün olup olamayacağı yönündeki soruya karşılık ise Akansoy; “Elbette bu tamamen Eğitim Bakanlığı altında bir yapılanmadır. Bildiğiniz gibi Haziran ayında ilgili kurullar ve sendikal kuruluşlarla istişare ve tayin tüzüğü çerçevesinde öğretmen atamaları yapıldı. Şimdi bu açılış yapıldı ve her şey bitti anlamında bir durum olarak bunu görmemek lazım. Bizim eğitim politikamız bellidir. Hükümetteki eğitim politikamız da parti olarak da bellidir. Bu anlayışımızın, önümüzdeki süreçte hayat bulmasını, uygulanmasını sağlayacak, adımları atmak durumundayız.”

“Hükümet tepkiler doğrultusunda hareket edemez miydi?”

‘İlahiyat Koleji’ne muhalefet döneminde de tepkili olan ve şuanda hükümet eden CTP’nin, sivil toplum örgütlerinin de çağrısı doğrultusunda daha farklı bir yol izleme olanağı yok muydu?’ yönündeki soruya karşılık da Akansoy şöyle konuştu:

“Bunu son nokta olarak görmemek lazım. Sıkıntılı bir durumdur. Kamu eğitiminin bu kadar zor durumda olduğu, ülke çocuklarının sorunlu bir eğitim dönemine girdiği bir süreçte ekonomik kaynağı her ne olursa olsun bu girişim elbette her anlamda tartışılır olacaktır. Ülkenin ihtiyaçları ve sosyal değerleri, atılacak her adımda yapılacak her işte belirleyici unsurlar olmalıdır.  Halkın tercihlerinin ötesinde, herhangi bir işin, herhangi bir projenin kabul edilmesi zaten siyaseten de mümkün değildir. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte bu yapının lafta kalmayacak şekilde ve erken bir zamanda modern bir anlayış için yeniden ele alınması, düzenlenmesi ciddi görevler arasındadır diye düşünüyorum.”

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76