• BIST 1.365
  • Altın 463,925
  • Dolar 8,1074
  • Euro 9,7566
  • Lefkoşa 15 °C
  • Girne 17 °C
  • Mağusa 15 °C
  • İskele 15 °C
  • Güzelyurt 12 °C
  • Lefke 15 °C

ABD'den kritik teklif!

"Roketlerin nereden ateşlendiğini biliyoruz"İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltere Dışişleri Bakanı...
ABD'den kritik teklif!

"Roketlerin nereden ateşlendiğini biliyoruz"

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile Suriye konusunda bir araya geldi. İki bakan, görüşmenin sonunda ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Kerry, Suriye krizinin çözümünün savaş alanında değil müzakere masasında bulunabileceğini belirterek ‘bu masaya oturmak zorundayız’ dedi. John Kerry, askeri müdahalenin hedeflendiğini ancak kısa süreli olacağını vurguladı.

100 yıldan fazla bir zamandır dünyanın kimyasal silah kullanımının karşısında durduğunu dile getiren Kerry, Suriye’deki çatışmanın sona ermesinin siyasi çözümle mümkün olacağını vurgulayarak Suriye’de yaşananların bir insanlık felaketi olduğunu belirtti.

Esad rejiminin kimyasal saldırı hazırlığı için emir verdiğini de söyleyen Kerry, bu konudaki kanıtlar konusunda kendinden emin olduğunu vurguladı.

KONGREDEN ONAY ÇIKMAZSA...

Toplantıda Kerry, 'Kongre'den onay çıkmasa dahi operasyon düzenlenebilir mi ?' sorusuna, "Başkan kendi kararını kendi düşüncelerine göre vermiştir. Amerika için ne iyiyse onu yapacaktır. Kongremiz için demokrasi için ne iyiyse onu yapacaktır. Başkan'da biliyor ki önünde zor bir karar var. Başkan Obama çok cesur bir karar verip Kongre'ye gitti. Demokrasilerde kongrenin kararı önem taşıyor" cevabını verdi.

"ROKETLERİN NEREDEN ATEŞLENDİĞİNİ BİLİYORUZ"

"Gerçekten elimizde çok fazla kanıt var. Bizler Esad rejiminin kimyasal saldırı emri verdiğini biliyoruz. Oraya askerlerini gönderdi ve saldırıyı gerçekleştirdi. Roketlerin nereden ateşlendiğini ve nereye indiğini biliyoruz" ifadelerini kullanan Kerry, Esad'ın kimyasal silahlar kullanmaya ve kendi halkını öldürmeye son vermesi gerektiğini söyledi.

"KİMYASAL SİLAHLARI TESLİM EDERSE SALDIRIYI ENGELLEYEBİLİR"

Kerry, Esad'ın önümüzdeki hafta elindeki tüm silahları uluslararası topluma teslim etmesi durumunda bir saldırının da önüne geçebileceğini söyledi.

"SURİYE'DE SİYASİ ÇÖZÜM OLMALI AMA..."

ABD Dışişleri Bakanı, "Şunu açık bir şekilde belirtmeyelim. ABD, Obama ve ben hepimiz şu şekilde düşünüyoruz: Suriye'de siyasi çözüm olmalı, askeri değil. Ancak bir taraf çok sayıda insanın ölümüne neden oluyorsa, kimyasal silah kullanıyorsa ve bunu cezasız kalacağını bilerek yapıyorsa, asla müzakere masasına oturamaz" dedi.

Kerry, "Bir şey yapmamak, yapmaktan daha riskli" şeklinde konuştu.

HAGUE: ABD İLE YAKIN İLİŞKİ İÇİNDE OLACAĞIZ

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ise uluslararası toplumun Suriye’de daha fazla kimyasal silah kullanımına engel olması gerektiğini ifade ederek Suriye krizi konusunda tüm çabalarının ve amaçlarının ABD ile ortaklık içinde çalışmaya devam etmek olduğunu söyledi.

William Hague siyasi bir çözüm meydana getirmeye çalıştıklarını belirterek Suriye krizi konusunda Amerika Birleşik Devletleri ile yakın iş birliği içinde olacaklarını sözlerine ekledi.

İngiliz Parlamentosu'nda geçen hafta yapılan oylamada, Suriye'ye olası askeri müdahaleye onay çıkmamasının, İngiltere'nin en yakın müttefiki ABD'yi "hayal kırıklığına" uğrattığı basına yansıdı.

İngiltere'nin, olası askeri müdahaleye katılmayacağı açıklansa da Suriye konusunda istihbarat topladığı ve bu bilgileri müttefiki ABD ile paylaştığı biliniyor. Ayrıca Şam yakınlarında geçen ay meydana gelen kimyasal silah saldırısından alınan numunelerin bir kısmı İngiltere'de inceleniyor.

milliyet

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76