• BIST 89.898
  • Altın 193,587
  • Dolar 4,8448
  • Euro 5,6556
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 24 °C

ABD ile Güney Kıbrıs arasında direkt hat

ABD ile Güney Kıbrıs arasında direkt hat
ABD’nin Doğu Akdeniz’deki enerji çalışmalarını yakından takip ettiği ve Güney Kıbrıs’la arasında direkt iletişim hattı kurduğu; ABD Dışişleri...

ABD’nin Doğu Akdeniz’deki enerji çalışmalarını yakından takip ettiği ve Güney Kıbrıs’la arasında direkt iletişim hattı kurduğu; ABD Dışişleri Bakanlığı’nın enerji diplomasisinden sorumlu Müsteşar yardımcısı Amos J. Hochstein’in kısa süre önce Güney Kıbrıs’ta bazı temaslarda bulunduğu haber verildi.

Fileleftheros “ABD İle Direkt Hat... Amerikalı Yetkili Lefkoşa İle Enerji Konularını Görüştü... Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bilgi Almak İçin Geldi” başlığıyla manşete çektiği haberinde, Hochstein’ın geçen haftanın başlarında Rum tarafına giderek Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ve Devlet Doğal Gaz İşletmesi (DEFA) Başkanı Eleni Vasiliadu ile görüştüğünü yazdı.

Gazete, Doğu Akdeniz bölgesindeki diğer ülkelerdeki gelişmelerle ilgili de kapsamlı bir görüntüye sahip olan Hochstein’in Rum yönetiminden, enerji alanındaki projeleri hakkında bilgi istediğini, Rum muhataplarıyla özellikle Vasiliko’ya doğal gaz sıvılaştırma terminali inşasıyla ilgili konuyu görüştüğünü yazdı.

Gazete, Amerikalı diplomatın yetkileri arasında Kıbrıs sorunu olmamasına karşın, bu konudaki gelişmelerin ABD’nin gerek enerji gerek bölgedeki faaliyetleriyle ilgili planlamalarını etkilediğinden, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki yetkililerden bu konuda bilgi almış göründüğüne işaret etti.

Enerji konusunun artık Rum yönetiminin yabancı hükümetlerle görüşme gündeminin en üst sırasına yerleştiğine ve bu konunun, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in 6 Mayıs’ta Berlin’e gerçekleştireceği ziyaret sırasında da ele alınacağına, Almanya’nın gerek enerji konusuna gerekse bölgedeki gelişmelere ilgi gösterdiğine işaret eden gazete özetle şunları da ekledi:

DOĞAL GAZIN BORU HATTI İLE TÜRKİYE ÜZERİNDEN NAKLİ HALEN GÜNDEMDE

“Hochstein Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yetkilileriyle Lefkoşa’nın enerji konusunda atacağı bir sonraki adımları görüştü. Ana konu doğal gaz sıvılaştırma terminali inşası idi ancak doğal gazın değerlendirilmesi ve kullanılması, yani nakli konusu hemen göğüslenecek bir konu olmamasına karşın bütün başoyuncuları meşgul ediyor.

Amerikalılar bütün senaryoları inceliyor ancak bölgedeki siyasi gelişmeleri (Türkiye, Orta Doğu, Mısır’daki gelişmeler) de dikkate alıyor.  Amos Hochstein’ın hiçbir temasında gündeme getirmemiş olmasına karşın doğal gazın boru hatlarıyla Türkiye üzerinden nakledilmesi meselesinin çeşitli çevrelerce halen gündemde tutulduğuna dikkat çekiliyor.”

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615