• BIST 93.003
  • Altın 188,774
  • Dolar 4,8233
  • Euro 5,5988
  • Lefkoşa 32 °C
  • Girne 31 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 31 °C
  • Lefke 32 °C

50. Yılında BRT ve Yayıncılık sempozyumu düzenlendi

50. Yılında BRT ve Yayıncılık sempozyumu düzenlendi
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununun 50 yıldır devam ettiğine işaret ederek,  “Maalesef Rum komşularımızın zihniyeti 50 yıl önce...

“50. Yılında BRT ve Yayıncılık” sempozyumu düzenlendiCumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs sorununun 50 yıldır devam ettiğine işaret ederek,  “Maalesef Rum komşularımızın zihniyeti 50 yıl önce ne ise, bugün de odur. Hala bizim kendileri kadar egemen, kendileri kadar eşit, bu adada kendileri kadar hak sahibi olduğumuzu kabul etmiyorlar” dedi.

Eroğlu, asli görevlerinin devleti yaşatıp yüceltmek, halkın yaşam kalitesini, gelir seviyesini, refah düzeyini artırmak ve demokrasiyi daha da zenginleştirmek olduğunu vurguladı.

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun (BRTK) kuruluş yıldönümü nedeniyle bugün “50. Yılında BRT ve Yayıncılık” sempozyumu düzenlendi.

BRT’nin nereden nereye geldiğinin ele anılacağı, BRT eski müdürleri, akademisyen, kurumun kuruluşunda ve ilk yayınlarında emeği geçenlerin konuşmacı olduğu sempozyumun açılışına Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da katıldı.

BRTK ile Kıbrıs Balkanlar Avrasya Türk Edebiyatları Vakfı (KIBATEK) işbirliğinde düzenlenen, bugün ve yarın devam edecek sempozyum Sayıştaylık Konferans Salonu’nda saat 9.30’da başladı.

eroğlu4“BAYRAK RADYOSU DENİLDİ Mİ AKLA MİLLİ MÜCADELE GELİR”

Konuşmasında BRTK’nın Kıbrıs Türk toplumundaki rolüne ve önemine işaret eden Eroğlu, “Bizim kuşak, Bayrak Radyosu’nun kuruluşunu, ilk yayınlarını, bu yayınların Kıbrıs Türk halkına sağladığı moral ve desteği etkin bir şekilde yaşadı. O günleri çok iyi anımsıyoruz” ifadesine yer verdi.

“Bayrak Radyosu denildi mi akla milli mücadele gelir” diyen Eroğlu şunları kaydetti:

“Bayrak Radyosu 21 Aralık 1963’te Rum - Yunan ikilisi tarafından başlatılan ve hedefi Kıbrıs Türk halkını imha ederek, gerileterek Kıbrıs’ı Yunan egemenliğine sokmak olan Kanlı Noel saldırıları sırasında kurulmuştur.

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nu kuranlar genç mukavemetçi Kıbrıs Türkleridir. Onlar dönemin Bayraktarlığı ve Kıbrıs Türk liderliğini harekete geçirmişler ve Bayrak Radyosu kurulmuştur.

Dönemin yöneticileri radyonun halkın doğru haber alma ve morali açısından taşıdığı önemin bilinciyle çok doğru kararlar vermişler ve Bayrak Radyosu’nun kuruluşunu adeta ilk görev olarak başarıyla yerine getirmişlerdir.

O nedenle, kuruluş aşamasında görev alan tüm teknik personeli, cihazların temin edilmesini ve montajını sağlayan tüm mücahitleri, yayınlarda görev alan tüm haberci, programcı, spiker ve sunuculardan aramızda olmayanları rahmet, aramızda olanları şükran ve takdirle anıyorum.”

“BAYRAK RADYOSU 20 TEMMUZ 1974’E KADAR BİZİM EN BÜYÜK EĞLENCELERİMİZDEN BİRİ, SESİMİZİ DÜNYAYA VE KARŞIMIZDAKİ RUMLARA DUYURMAK İÇİN YEGÂNE İLETİŞİM ARACIMIZDI”

“Bayrak Radyosu 20 Temmuz 1974’e kadar bizim en büyük eğlencelerimizden biri, sesimizi dünyaya ve karşımızdaki Rumlara duyurmak için yegâne iletişim aracımızdı” diyen Eroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Kıbrıs Türkü, Bayrak Radyosu’nun sabah, öğle, akşamüzeri ve gece haberlerini dinler memlekette, Anavatan Türkiye, Dünya’da ne olup bittiğini anlamaya çalışırdı.

Günlerimiz, gecelerimiz, tatillerimiz, bayramlarımız Bayrak Radyosu’ndaki programları dinlemekle geçerdi.

Bayrak Radyosu, 15 Temmuz 1974, yani Rum - Yunan ikilisinin bir kez daha Kıbrıs’ı egemenlikleri altına almak için darbe yaptıkları gün ile 20 Temmuz 1974, Kıbrıs Türk Barış Harekâtı’nın başlangıç tarihi arasında da tarihi görevini başarıyla yerine getirdi.

Bayrak Radyosu, bir yandan Rum-Yunan ikilisi, darbeciler ve darbe karşıtları arasındaki mücadeleyi çok doğru haberlerle Kıbrıs Türk halkı ve dünyaya aktarırken diğer yandan da verdiği haberler, yaptığı yorumlarla Türkiye’yi Kıbrıs’a müdahaleye davet etti, Kıbrıs Türkü’nü o süreci yaşamaya hazırladı.

Unutulmasın ki Makarios’un ölmediğini, Baf’ta olduğunu saptayıp dünyaya duyuran Bayrak Radyosudur.”

“BAYRAK RADYOSU KIBRIS TÜRK BARIŞ HAREKÂTI SÜRECİNİN İLK HABERİNİ VERMİŞTİ”

Bayrak Radyosu’nun 20 Temmuz 1974 sabahı başlayan ve 16 Ağustos 1974 günü sonuçlanan Kıbrıs Türk Barış Harekâtı sürecinin ilk haberini verdiğini ve radyonun bu özelliğiyle tarihe geçtiğini anımsatan Eroğlu şunları ekledi:

“Bayrak Radyosu, yalana dayalı propaganda yerine, doğru haberi, saldırganlık yerine ılımlı ama milletinin çıkarını korumakta kararlı yayıncılık anlayışını seçtiği için Barış Harekâtı sürecinde de oldukça başarılı oldu.

Rumlar, sayısız Türk uçağını düşürdüklerini, Türk askerini denize döktüklerini, Girne, Lapta ve Alsancak’ın geri alındığını, Kıbrıs Türklerinin Türk askerini istemediğini haykırırken, Bayrak Radyosu hep doğruları söyledi, Türk askerinin Kıbrıs Türkü tarafından büyük bir özlem ve sevinçle karşılandığını, Barış Harekâtı’nın başarıyla ilerlediğini, hedefin Rumları yok etmek değil Ada’da kalıcı barışı tesis etmek olduğunu vurguladı.”

“RADYO GÜNEY KIBRIS’TA KALAN TÜRKLERLE KUZEY’E GEÇEN YAKINLARI ARASINDA İLETİŞİM KÖPRÜSÜYDÜ”

Bayrak Radyosu’nun 1975 yılındaki nüfus mübadelesi antlaşmasına kadar da büyük bir görevi yerine getirdiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, radyonun Güney Kıbrıs’ta kalan Türklerle Kuzey’e geçen yakınları arasında iletişim köprüsü kurduğunu anımsattı.

Eroğlu, “Bayrak Radyosu Kıbrıs’ta görev alan Mehmetçiklerimizle Anavatan Türkiye’deki yakınları arasında bağ kurdu. Bugün Türkiye’nin pek çok bölgesinde yaşları 50’lerin üzerinde olanlar Bayrak Radyosu’nu çok iyi anımsıyor, biliyorlar” dedi.

“BAYRAK RADYO TELEVİZYON KURUMU KKTC’NİN SESİNİN DÜNYAYA DUYURULMASI SÜRECİNDE DE BÜYÜK BİR BAŞARI İLE GÖREV YAPTI”

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu 15 Kasım 1983’te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanı öncesinde ve sonrasında halkın aynı ideal doğrultusunda birleşmesi, ilan edilen devletin sesinin dünyaya duyurulması sürecinde de başarıyla görev yaptığını kaydeden Derviş Eroğlu şöyle devam etti:

“Bayrak Radyosu’nun neden kurulduğunu, dünden bugüne neler yaşandığını, bugün nelerle karşılaşmakta olduğumuzu bilmeden, bunları doğru sentezlemeden kuruma yön çizmeye çalışmak yanlıştır, bizi doğru yerlere götürmez. Bizim amacımız Kıbrıs’ta kendi kendimizi yönetmek, egemen, özgür bir halk olarak, kendi topraklarımızda başımız dik yaşamaktır. Temel hedefimiz budur.

Bunun için mücadele ettik, bunun için devletimizi kurduk. Bayrak Radyosu’nu kuran, diğer devlet organlarımızı vücuda getiren bu temel, kurucu felsefedir. Bu felsefeden kopmamak Kıbrıs Türk halkı için yaşamsal önem taşıyor.”

“BAŞBAKANLIK GÖREVİ İLE İLK HÜKÜMETİMİZİ KURDUĞUM GÜNDEN BAŞLAYARAK BRT İLE ÖZEL OLARAK İLGİLENDİM”

Bayrak Radyosu, 22 Temmuz 1983’te yasal statüye kavuştuğunu, sivil bir yapıyla Bayrak Radyo Televizyon Kurumu adını aldığını hatırlatan Eroğlu şunları da anımsattı:

“19 Temmuz 1985’te Başbakanlık göreviyle ilk hükümetimizi kurduğum günden başlayarak BRT ile özel olarak ilgilendim. Başbakanlıktan ya bir müdürümü ya da müsteşarımı Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nda görevlendirdim.

Dönemin Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Yönetim Kurulu ve müdürlüğünün de büyük gayretiyle Anavatan Türkiye ile yaptığımız işbirliği protokolünün içine koyarak Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun bugünkü siteye taşınmasını, Selvilitepe’ye yeni bir radyo-televizyon verici merkezi kurulmasını sağladık.

BRT teknolojideki gelişmelerin de artmasıyla bir kanalı, 2009’da yine benim Başbakanlım döneminde ise ikinci kanalıyla uydu yayını yaparak Dünyaya açılmaya devam etti.

Biz Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun demokratik olmasına,  Kıbrıs Türk halkının hala devam eden özgürlük, egemenlik mücadelesine katkı sağlamasına, teknolojik gelişmesine ve personelinin güven, huzur içinde çalışmasına büyük önem verdik.”

“BAYRAK RADYO TELEVİZYON KURUMU DOĞRU YOLDA İLERLEMELİDİR”

Eroğlu, sempozyumdan çıkacak neticeleri her makama gibi kendilerinin de yakından takip edeceğini vurguladı.

“Bayrak Radyo Televizyon Kurumu doğru yolda ilerlemelidir” diyen Eroğlu, kamusal yayıncılık ile devlet radyo-televizyonlarının durumunun günümüz de çok tartışıldığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bana göre Bayrak Radyo Televizyon Kurumu, TRT’yi örnek alarak daha da güçlenerek, daha geniş ve daha etkin yayın yaparak temel görevlerini yerine getirmelidir.

Özellikle haberler çok önemli. Bizim kültürümüzü, mücadelemizi, ürettiklerimizi anlatacak, belgeseller, diziler yapılması şarttır. Eğitime, spora, kaliteli eğlence kültürünün içselleştirilmesine ağırlık verilmelidir.

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun ileri gitmesi için personelin huzur içinde olmasına ve sürekli eğitimine gereken önemin verilmesi lazım.”

“BAYRAK RADYO TELEVİZYON KURUMU’NUN YENİ YASASI”

2009 yılında Başbakan olur olmaz hazırlanması için direktif verdiği yasalardan birinin de Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun yeni yasası olduğunu anımsatan Eroğlu süreçle ilgili şunları anımsattı:

“Yasayı hazırladık, Meclis’e sunduk ama ne yazık ki ben Cumhurbaşkanı olduktan sonra tasarı ilgili Meclis Komitesi’nden de geçmesine rağmen Meclis Genel Kurulu’ndan geri çekildi. BRTK personeli için verilen sözler ortadadır. Bu sözlerin tutulması, Kurum’un iç disiplini, düzeni ve huzurunun sağlanması için atılan adımların yerine oturması lazım.”

“MAALESEF RUM KOMŞULARIMIZIN ZİHNİYETİ 50 YIL ÖNCE NE İSE, BUGÜN DE ODUR”

Kıbrıs sorununun 50 yıldır devam ettiğini ifade eden Eroğlu, “Maalesef Rum komşularımızın zihniyeti 50 yıl önce ne ise, bugün de o. Hala bizim kendileri kadar egemen, kendileri kadar eşit, kendileri kadar bu Ada’da hak sahibi olduğumuzu kabul etmiyorlar.

Dolayısı ile bizim asli görevimiz devletimizi yaşatıp yüceltmek, halkımızın yaşam kalitesini, gelir seviyesini, refah düzeyini artırmak, demokrasimizi daha da zenginleştirmektedir. Bayrak Radyo Televizyon Kurumu, haber vererek, program yaparak bu hedeflerimize katkı koymalıdır” dedi.

“BRT, HEP YAŞAYACAKTIR”

Sözlerini “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devletinin radyo-televizyon kurumu BRT, hep yaşayacaktır” sözleriyle tamamlayan Eroğlu, kurumun 50’nci yılını kutladı.

TÜMERKAN: “BUGÜN GELDİĞİMİZ NOKTADA BRTK DİMDİK AYAKTA, HER RENGİN KANALI OLMA KONUSUNDA İDDİALI VE HERKESİ KUCAKLAMA NOKTASINDA YOLUNA DEVAM EDİYOR”

tümerkan2BRTK Müdürü Mete Tümerkan sempozyum açılışında yaptığı konuşmada, kuruluş yıldönümü nedeniyle yaşanılan heyecanı ve mutluluğu ifade ederek, çarşamba günü BRTK’nın 50’inci yaşını kutlayacaklarını kaydetti.

Konuşmasında varoluş mücadelesinin başladığı yıllara dikkat çeken Tümerkan, “Bayrak, bayrak, bayrak’ anonsuyla hayat bulan Bayrak Radyosu’nun Kıbrıs Türk toplumu için önemine vurgu yaptı.

Radyo ile ilgili tarihi bilgiler veren Mete Tümerkan, Bayrak Radyosunun yoktan var edildiğini söyleyerek,  “BRTK, bugün 2 televizyon 6 radyo kanalıyla küçümsenecek bir noktada değil. Bütün dünyaya sesimizi duyurabiliyor, Kıbrıs Türkünün sesi olma noktasında misyonumuzu sürdürüyoruz. Bugün geldiğimiz noktada BRTK dimdik ayakta, her rengin kanalı olma konusunda iddialıdır. Herkesi kucaklama noktasında yolumuza devam ediyoruz” dedi.

“BAYRAK BAYRAK BAYRAK ANONSUNU DUYDUĞUMUZDA YAŞADIĞIMIZ HEYECANI ANLATMAK MÜMKÜN DEĞİL”

bozkurtTümerkan’dan sonra söz alan KIBATEK Vakfı Başkanı İsmail Bozkurt, BRTK’nın toplumun temel kurumlarından biri olduğunu vurgulayarak, kurumun Kıbrıs Türk toplumunun sesini duyurmaktaki rolüne değindi.

Kurumun çoğulcu demokrasinin yansıması olarak yayınlarını sürdürdüğünü ifade eden Bozkurt, BRTK’nın yayınlarına daha geniş ve toleranslı şekilde devam ettiğini, bunu memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Bayrak Radyosu’nun kuruluşuna şahit olduğunu ifade eden İsmail Bozkurt, şu anısını paylaştı:

“Lefkoşa’da genç bir mücahittim. Ne köyler ne de şehirlerarasında iletişim yoktu. Türk toplumu iletişimsiz kalmıştı. O günlerde, sürekli, bir radyoya duyulan ihtiyaçtan söz ediliyordu. Bir gün bize ‘olabildiğine akü toplayın’ diye bir emir geldi. Olan bitenden haberimiz yoktu.

Arkadaşlarla toplanmış, bir şeyler öğrenebilmek için radyo kanalarını tararken ‘Bayrak bayrak bayrak’ anonsunu duyduk. Bu anonsu duyduğumuzda yaşadığımız heyecanı anlatmak mümkün değil. Bu olay bize inanılmaz bir moral vermişti.”

ZAYIFLAYAN TOPLUM BELLİĞİ

Konuşmasında Kıbrıslı Türklerin toplum belleğinin zayıfladığını vurgulayan Vakıf Başkanı Bozkurt, “Gençlerimiz nerdeyse geçmişten ve köklerinden kopuk halde yaşıyor” dedi.

Toplumsal belleğin, geçmişten kopmaması gerektiğine de dikkat çeken İsmail Bozkurt, toplumsal belleğin barışçıl ve çoksesli şekilde güçlenmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu konuda tüm yayınlara ama özellikle BRTK’ya önemli görevler düşüyor” ifadelerini kullandı.

Bozkurt, sempozyumda ortaya konulanların kitaplaştırılmasının önemine işaret etti, ‘Söz uçar yazı kaldır’ atasözünü anımsattı.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615