• BIST 1.433
  • Altın 485,356
  • Dolar 8,2860
  • Euro 10,0049
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 24 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 24 °C

4600 TL’lik akaryakıt 409 TL’ye düşürüldü

Başbakan Sibel Siber, UBP hükümetinin devlete ait arazileri savcılık görüşü dahi almadan elden çıkardığını açıkladı.Başbakan Sibel Siber bakanlar...
4600 TL’lik akaryakıt 409 TL’ye düşürüldü

siber

Başbakan Sibel Siber, UBP hükümetinin devlete ait arazileri savcılık görüşü dahi almadan elden çıkardığını açıkladı.

Başbakan Sibel Siber bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında, Kalecik’te geçen hafta yaşanan  denize petrol sızıntısı konusuna değinen Siber, bunun bir çevre felaketi olduğunu yineledi.

KKTC sahillerinin kirli yatırım için uygun olmadığını defalarca söylediklerini ancak geçmiş Hükümetin bütün bu uyarılara kulak tıkadığını kaydeden Siber, sağlık ve çevrenin devlet politikası olması gerektiğinin altını çizdi.

UBP hükümetinin devlete ait arazileri savcılık görüşü dahi almadan elden çıkardığını ifade eden Siber, “Sahil şeridi halkındır. Kişilere kiralanamaz, devredilemez, bu Anayasa’ya aykırıdır” dedi

Başbakan Siber, arazi tahsislerine ilişkin bu tür tartışmalı icraatların bugün karara bağlanacağını söyledi.

Türkiye’den su gelecek suyun adaya çıkış noktasının bulunduğu 35 dönümlük sahil şeridinin dahi kiralandığına dikkati çeken Başbakan, bu konuyu da toplantıda ele alacaklarını vurguladı.

Şimdiki hükümetin bazı kesimlerce popülizm suçlamasıyla karşı karşıya bırakıldığını da söyleyen Başbakan Siber, bunun kesinlikle kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Başbakan, önceki hükümet döneminde Başbakanlığa ait aylık 4600 TL’lik akaryakıt harcamasının bu dönemde 409 TL’ye düşürüldüğüne işaret etti.

Önceki Bakanlar Kurulu’nun 6 ayda 150 bin TL çiçek ve çelenk alımı yaptığını açıklayan Siber, bunun 100 bin TL’sinin tek bir çiçekçiden alındığını kaydetti.

Eski hükümetin icraatlarına ilişkin eleştirilerinde İçişleri Bakanlığı’nın Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarını ödemek için yaptığı uygulamaları örnek gösteren Başbakan Siber, “Şehit Çocukları arsaları için ayrılan altyapı proje kalemi ve okul tamiratlarına ayrılan paranın bu amaçla kullanıldığını söyledi.

Bakanlar Kurulu toplantısında ülkenin kanayan yarası trafik kazaları kapsamında motosiklet kullanımı konusunu da ele alacaklarını açıklayan Siber, üretecekleri kararla gerçekleştirilecek tüzük değişikliğine göre artık motosikletlerin gücüne göre kullanıcılara yaş sınırlaması ve eğitim zorunluluğu getirileceğini ifade etti.

Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun çalışmaları konusunda da bilgi veren Siber, kurulun üye eksikliğinden dolayı 2 Ocak 2012’den beri çalıştırılamadığını açıkladı.

Kendisinin, şeffaflık gereği Kuruldan CTP Hükümeti dönemine ait icraatları talep ettiğini ve elde ettiği dosyaları Başsavcılığa ileterek görüş istediğini söyleyen Siber, gelen görüşler arasında suç unsuru bulunmadığının görüldüğünü ifade etti.

Ekonomik programla ilgili eleştirileri de yanıtlayan Başbakan Siber, “Ekonomik programın revizyonunu gelecek hükümet yapacak, iki aylık hükümet dönemimizde ekonomik programa uyulacağı konusunda evet imza attım. Ekonomik programın en çok eleştirilen yönü neydi? Özelleştirme. İki ayda, hem de meclis tatile girmişken, bu konuda hangi adım atılacaktı. Yapılan suçlamalar sadece şov ve gündemi değiştirmek” dedi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76