• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 37 °C
  • Girne 37 °C
  • Mağusa 38 °C
  • İskele 38 °C
  • Güzelyurt 35 °C
  • Lefke 37 °C

28 Şubat Davasının 38. duruşması başladı

28 Şubat Davasının 38. duruşması başladı
28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" iddiasıyla yargılandıkları davanın...
28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" iddiasıyla yargılandıkları davanın 38. duruşması başladı.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler ve tarafların avukatları katılıyor. Duruşmayı sanık yakınları da izliyor.

Üye Hakim Süleyman Köksaldı, sanıkların yoklamasını aldı.

Duruşmada savunmasını yapan Emekli Korgeneral Hakkı Kılınç, 28 Şubat sürecinde "irticanın tehdit olarak görülmesi" üzerine, hükumetin yayımladığı genelge doğrultusunda, birçok kurumda birimler, çalışma grupları kurulduğunu kaydetti.

Batı Çalışma Grubu'nun (BÇG) da bu kapsamda kurulduğunu belirten Kılınç, o dönemde Jandarma Genel Komutanlığında harekat başkanı olduğunu, verilen emir üzerine bazı toplantılara katıldığını söyledi.

28 Şubat'ta ne muhtıra ne de bir darbe planının olduğunu ifade eden Kılınç, "Biz askerler bir operasyon ya da faaliyet yapacağımız zaman önce bir plan hazırlar, kim ne yapacak bunu belirleriz. Sonra faaliyet başlasın deriz ve herkes görevini yapar. 28 Şubat'ta böyle bir plan yok, çünkü 28 Şubat'ın amacı darbe yapmak değildir" dedi.

"Hükümeti devirmek gibi amaç yok"

"Başbakanlık görevini Tansu Çiller'e ben mi vermedim?" diyen Kılınç, savunmasını şöyle sürdürdü:

"Bütün bunların BÇG ile ne ilgisi var? Sayın Demirel, Başbakanlık görevini Tansu Çiller'e verseydi, darbeden bahsedilecek miydi? Hayır.

BÇG'nin hükümet devirmek gibi bir amacı yoktu, kesinlikle olmamıştır. Hiçbir yasa dışı faaliyetim olmadığı, 42 yıllık meslek hayatım terör ve suçlularla geçtiği halde, 30 yıl süreyle bu güzelim ülkemize kan kusturan, milyarlarca lira zarara sokan, çoluk çocuk demeden katleden bir örgütün başıyla, aynı suç ve cezayla yargılanmam beni kahrediyor. Bunu başta beni tanıyanlar olmak üzere yüce Türk milletinin takdirine bırakıyorum."

Kılınç'ın savunmasını tamamlarken duygulandığı görüldü.

"Emir verilmiş olsaydı toplantılara katılmış olurdum"

Emekli Korgeneral Mustafa Bıyık da yaptığı kısa savunmada, 28 Şubat döneminde kriz masasında görevli olduğunun iddia edildiğini, emniyette kendisine gösterilen belgelerde isminin dahi yanlış olduğunu öne sürdü.

28 Şubat döneminde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı'nda görevli olduğunu belirten Bıyık, şunları savundu:

"Ben askerim, emir verilmiş olsaydı, Batı Çalışma Grubu (BÇG) toplantılarına katılmış olurdum. Ancak mensubu olduğum komutanlıkça bana böyle bir görev verilmediği gibi böyle bir çalışmadan da haberdar değildim. Meslek hayatım boyunca kanunsuz bir icraat ya da eylemin içinde olmadım. Bu davada sanık olan 103 kişiden birkaçını sınıf arkadaşım olmaları nedeniyle tanıyorum, bunların dışında bir araya gelmediğim insanlarla nasıl böyle bir suçu işlediğimi öğrenmek istiyorum. İddia makamının buna cevap vermesini talep ediyorum."

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615