• BIST 115.147
  • Altın 163,642
  • Dolar 3,8058
  • Euro 4,6547
  • Lefkoşa 10 °C
  • Girne 10 °C
  • Mağusa 10 °C
  • İskele 10 °C
  • Güzelyurt 8 °C
  • Lefke 10 °C

20 öğretmen daha istihdam edilecek!

20 öğretmen daha istihdam edilecek!
Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, öğretmen açığı sorununun üzerine gideceklerini söyledi. Milli Eğitim Vakfı’nda oluşturulacak fonun...

Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, öğretmen açığı sorununun üzerine gideceklerini söyledi. Milli Eğitim Vakfı’nda oluşturulacak fonun öğretmen istihdamı için kaynak olarak kullanılacağını ve yaklaşık 20 öğretmenin daha bayramdan sonra göreve alınacağı müjdesini verdi. 

Star Kıbrıs - Mert ÖZDEŞ 

Ada TV’de yayınlanan Öğlen Ajansı programına katılan Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu eğitimde yaşanan sorunlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.Okullaraçılmadan hemen önce göreve geldiklerini belirten Arabacıoğlu‘sorunları kucağımızda bulduk’ dedi. 

ÖĞRETMEN MÜNHALLERİ

Mevzuat gereği Temmuz ve Ağustos aylarında yapılması gereken öğretmen münhallerinin Eylül ayına sarktığını belirten Arabacıoğlu, 89 olarak ön görülen öğretmen açığına karşılık Maliye Bakanlığı’nın sadece 49 öğretmen alımına onay verdiğini ifade etti.

KALICI ATAMALAR

Geriye kalan 40 öğretmen açığını doldurmak için arayışlara girdiklerini söyleyen Arabacıoğlu, çözüm bulmak için Kamu Hizmeti Komisyonu’na geçici öğretmen alımıönerisi götürerek, soruna geçici bir çözüm bulduklarını ifade etti.

Kamu Hizmeti Komisyonu’nun, öğretmen alımıyla ilgili duyurusunu yaparak müracaat kabul etmeye başladığını ifade eden Arabacıoğlu, sömestr tatili sonrasında kalıcı atamaların yapılacağını belirtti.

EYLEMDEN ALINACAK DERSLER

Öğretmen sendikalarının Maliye Bakanlığı’nı hedef alan eylemini değerlendiren Arabacıoğlu, hükümetin bir bütün olarak düşünülmesi gerektiğini ve bu eylemden herkesin bir mesaj çıkarması gerektiğini söyledi.

Sendikalarla sürekli diyalog içerisinde olduğunu belirten Arabacıoğlu, sendikaların en büyük yardımcıları olduğunu ve eğitimi aksatmadan yaptıkları eylemin iyi niyet göstergesi olduğunu ifade etti.

Olağanüstü bir süreçten geçtiklerini ifade eden Arabacıoğlu, önceki dönemde yapılan istihdamların bütçe üzerinde aşırı bir yük oluşturduğunu ve bu noktada Maliye Bakanlığı’nı suçlamanın doğru olmadığını dile getirdi.

BAYRAMDAN SONRA ATAMA YAPILACAK

Öğretmen açığının giderilmesi atamaları sorununa bakanlık olarak el attıklarını ifade eden Arabacıoğlu, Milli Eğitim Vakfı’nda oluşturulacak fonun öğretmen istihdamı için kaynak olarak kullanılacağını ve yaklaşık 20 öğretmenin daha bayramdan sonra göreve alınacağı müjdesini verdi.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615