• BIST 1.441
  • Altın 497,772
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • Lefkoşa 30 °C
  • Girne 26 °C
  • Mağusa 29 °C
  • İskele 29 °C
  • Güzelyurt 27 °C
  • Lefke 30 °C

2 yıl önceydi!

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2011’de adayı ziyareti sırasında yaşanan olayların yıldönümü nedeniyle 28 örgüt Mahkemeler önünde...
2 yıl önceydi!

Untitled-8Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2011’de adayı ziyareti sırasında yaşanan olayların yıldönümü nedeniyle 28 örgüt Mahkemeler önünde basın açıklaması yaparak taleplerini yineledi.

Örgütler adına Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan açıklama yaparken, Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (TÜRK-SEN) Başkan Vekili Tuluy Kalyoncu da hazırlanan ortak bildiriyi okudu.

KAPTAN: “POLİS ŞİDDET UYGULADI... PANKARTLARI GASP ETTİ”

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, 2 yıl önce 19 Temmuz’da sendikalara polis şiddeti uygulandığını ve sendikalara zorla giren polisin pankartları gasp ettiğini öne sürdü.

“KTHY önünde ve Haspolat kavşağında sendikacıları darp eden polisin bazı kesimleri ise koruduğunu” iddia eden Kaptan, polisin açtığı davalar sonucu her ay en az bir kere iş yerlerinden izin alıp mahkemeye gelen sendikacıların aksi halde tutuklanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını anlattı.

Bugün bu davaların geri çekildiğini, fakat kendilerinin yargılanmak ve bir suçlu varsa ortaya çıkmasını istediklerini kaydeden Kaptan, “KKTC’nin talimatla yönetilmeye devam ettiğini, birilerinin her sıkıştığında Kıbrıs Türk halkına ‘besleme, çapulcu’ deyip halen daha demokrasiden söz etmeye devam ettiğini” iddia etti.

19 temmuz olayları darpçı polisler afişi

KALYONCU: “RİCAYLA YAŞAMAYA SON”

TÜRK-SEN Başkan Vekili Tuluy Kalyoncu da, Kıbrıs Türk halkının özgür, bağımsız ve eşit bir yaşam sürmek için mücadele verdiğini belirterek, UBP hükümetinin iktidar döneminde ülkenin adeta yangın yerine döndüğünü savundu.

Demokratik haklarını arayan insanlara tekme, tokat ve yumrukla vurulduğunu ve yerlerde sürüklendiğini kaydeden Kalyoncu, olayların herkesin gözü önünde cereyan ettiğini, televizyon ekranlarına yansıdığını hatırlattı.

“Bu memleket bizim, biz yöneteceğiz” hedefiyle yollara düşen halkın toplumsal varoluş mitingleriyle ülkenin efendisi olduğunu dosta düşmana gösterdiğini belirten Kalyoncu, “talimatla yönetilmeye hayır” söylemine kulak tıkayan UBP’nin erken seçime zorlandığını söyledi.

Kalyoncu, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve UBP hükümetinin topluma yaşattıklarının unutulmayacağını ve unutturulmayacağını belirterek, “seçimlerden sonra işbaşına gelecek yeni hükümetten 60 binlerle meydanlarda onaylatılan ilkelere sahip çıkılmasını istediklerini” bildirdi.

Kalyoncu “ricayla yaşamaya son, talimatla yönetilmeye son, baskılara ve polis şiddetine son, demokrasi talep edildiği için yargılanmaya son, hukuksuzluğa son” ifadelerini kullandı.

Ortak metinde imzası bulunan sendika ve sivil toplum örgütleri şunlar:

TÜRK-SEN, KTAMS, KTOEÖS, DEV-İŞ, GÜÇ-SEN, KOOP-SEN,  ÇAĞ-SEN, TEL-SEN, EL-SEN, HAVA-SEN, HTKS, BANK-SEN,  GIDA-SEN, TES, LİMAN-SEN, AS-SEN, SAĞLIK- SEN,  DEVRİMCİ GENEL İŞ, EMEK-İŞ, PETROL-İŞ, MAĞUSA TÜRK GENEL-İŞ, BARAKA KÜLTÜR MERKEZİ, KTÖS, BASIN-SEN, TIP-İŞ, DAÜ-BİR-SEN, DAÜ-SEN ve BES.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76