• BIST 1.441
  • Altın 499,208
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • Lefkoşa 30 °C
  • Girne 26 °C
  • Mağusa 29 °C
  • İskele 29 °C
  • Güzelyurt 27 °C
  • Lefke 30 °C

12 Eylül'ün 33. yılı... Protesto edildi!

12 Eylül Darbesi veya 1980 İhtilali; Türkiye Silahlı Kuvvetlerinin 12 Eylül 1980 günü emir-komuta zinciri içinde gerçekleştirdiği askerî müdahale. 12...
12 Eylül'ün 33. yılı... Protesto edildi!

12 Eylül Darbesi veya 1980 İhtilali; Türkiye Silahlı Kuvvetlerinin 12 Eylül 1980 günü emir-komuta zinciri içinde gerçekleştirdiği askerî müdahale. 12 Eylül 1980 askeri darbesinin üzerinden bugün tam 33 yıl geçti. Bu tarih, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin lağvedildiği, 1970 sonrasında değiştirilen 1961 Anayasası tamamen rafa kaldırıldığı ve Türkiye siyasetinin yeniden tasarlandığı bir askerî dönemi başlattı.

Yaklaşık dokuz yıl süren bu süreçte partiler lağvedildi, parti liderleri önce askerî üslerde gözetim altında tutuldu, ardından yargılandı.

PROTESTO EDİLDİ

Mersin 78'liler Derneği üyeleri, 12 Eylül askeri darbesinin 33. yıldönümünde, o dönemde asılarak öldürülenlerin resimlerinin bulunduğu sergiyi açtı.

Öğle saatlerinde Özgür Çocuk Parkı'nda bir araya gelen üyeler, buradan Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Atatürk Evi önüne kadar yürüdü. Yürüyüş boyunca sloganlar atan gruba, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da eşlik etti. Burada üyeler adına açıklamalarda bulunan dernek üyesi İbrahim Bilen, 12 Eylül rejiminin halen sürdüğünü savunarak, "12 Eylül rejimi, darbe anayasasıyla, anayasadaki değiştirilemez maddeleriyle, tekçi ideoloji, tekçi vatandaşlık ve devlet tanımıyla sürüyor. Toplumsal yaşamı kontrol etme yasallığıyla donatılmış Milli Güvenlik Kurumu ile sürüyor. Cumhurbaşkanı'nın aşırı yetkileriyle sürüyor. Yasama, yürütme ve yargı düzenlemesiyle sürüyor. Siyasi partiler kanunu ve baraj sistemiyle sürüyor. Güce özel olarak devlete ve devlet gücüne atfettiği merkezi değerler sistemiyle sürüyor. Toplumda içselleşmiş bir kimlik olarak sürüyor" dedi.

Türkiye'nin son 30 yıllık sivil hükümetler sürecinde 12 Eylül ürünü temel kurumların tasfiye edilmediğini ileri süren Bilen, "Türkiye bu süre zarfında darbe ürünü 600 yasa ile idare edildi. AK Parti hükümetleri döneminde de temel bir değişiklik olmadı. Demokratik olarak nitelenen adımlar, temel değişime tekabül etmedi. Toplumun darbe karşıtı tepkilerini aşağı çekti. 12 Eylül darbecilerinin ve 12 Eylülcülüğün yargılanması, tarihi bir dönemle yüzleşmek gerekiyor. 12 Eylül darbe anayasasını ve yasalarını kaldırmak, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik, temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alındığı bir anayasa yapmak gerekir. Kanlı geçmişimize sünger çekerek, hak ihlallerini ve kıyıcılıkları yok sayarak sağlıklı bir gelecek kuramayacağımızı bilmeliyiz. Sadece darbe yapmayı tasarlayanlar değil, gerçekten darbe yapanlar da yargılanmalı, demokratikleşme buna eşlik etmeli. Darbesiz toplum, darbesiz demokrasi, darbesiz siyaset için 12 Eylül darbecileri yargılansın" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Sanat Park'ta 12 Eylül darbesinde asılarak öldürülenlerin resimlerinin bulunduğu bir sergi açıldı.

İHA

 

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76