• BIST 1.441
  • Altın 485,056
  • Dolar 8,2228
  • Euro 9,9825
  • Lefkoşa 18 °C
  • Girne 20 °C
  • Mağusa 19 °C
  • İskele 19 °C
  • Güzelyurt 18 °C
  • Lefke 18 °C

11 Eylül benzeri bir saldırı bekleniyor mu?

ABD Başkanı Barack Obama, El Kaide'nin 11 Eylül benzeri büyük bir terör saldırısı gerçekleştirmesini beklemediklerini belirterek, "El Kaide'nin halen...
11 Eylül benzeri bir saldırı bekleniyor mu?

ABD Başkanı Barack Obama, El Kaide'nin 11 Eylül benzeri büyük bir terör saldırısı gerçekleştirmesini beklemediklerini belirterek, "El Kaide'nin halen elçiliklerimiz ve dünya genelindeki ticaretimiz için tehlike potansiyeli var" dedi.

Obama, gündeme ilişkin düzenlediği basın toplantısında, terör tehdidine ilişkin, Afganistan ve Pakistan'daki El Kaide'nin gücünün önemli ölçüde azaltıldığını ancak Arap Yarımadası'nda bu tehdidin sürdüğünü vurguladı.

El Kaide'nin 11 Eylül benzeri bir saldırı yapmasının beklenmediğini kaydeden Obama, "Ancak El Kaide'nin halen elçiliklerimiz ve dünya genelindeki ticaretimiz için tehlike potansiyeli var. El Kaide, güvenlik yönü zayıf ülkelerde de istikrarı bozma kapasitesine sahip" yorumunda bulundu.

Obama, El Kaide'nin bölgesel alt örgütlerinin halen tehdit olduğunu dile getirerek, "Bu örgütler bombalı araçlarla elçiliklere saldırıp can kaybına neden olabilirler" diye konuştu.

Terörü tamamen sonlandıramayacaklarını ama zayıflatabileceklerini ve ortaklarını güçlendirebileceklerini ifade eden Obama, devam etmekte olan terör operasyonları konusunda ise açıklama yapmayacağını kaydetti.

Bingazi saldırısına da değinen Obama, saldırının sorumlularının ele geçirilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini belireterek, "Faillerin yakalanması için elimizden gelen her şeyi yapacağız" değerlendirmesinde bulundu.

“ŞEFFAF OLACAĞIZ”

ABD Başkanı Barack Obama, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) izleme faaliyetlerine ilişkin daha fazla şeffaf olacaklarını belirterek, "ABD halkına bu programın kötüye kullanılmasının engellenmesine ilişkin daha fazla güvence verecek adımlar atabileceğimize inanıyorum" dedi.

Obama, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Rusya ile ilişkiler, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun izleme faaliyetleri, NSA eski sistem analisti Edward Snowden ve terör tehdidine ilişkin açıklamalar yaptı.

Tartışmalara neden olan NSA'nın izleme programında yapılabilecek değişiklikleri Kongre üyeleri ile ele alacaklarını kaydeden Obama, "ABD halkına bu programın kötüye kullanılmasının engellenmesine ilişkin daha fazla güvence verecek adımlar atabileceğimize inanıyorum. Örneğin programı gözden geçirip bu yetkinin kullanımına ilişkin daha fazla şeffaflık ve sınırlama getirebiliriz" ifadesini kullandı.

Obama, mahremiyet ile güvenlik arasında denge sağlanması gereğine işaret ederek, izleme için kullanılan teknolojinin gözden geçirilmesi için de yeni bağımsız panel oluşturulabileceği ve mahkemelerin programa hem güvenlik hem de mahremiyet cephesinden bakmasını temin etmek için daha fazla garanti verilebileceğini dile getirdi.

İstihbarat servislerine mümkün olduğu kadar şeffaf olmaları direktifi verdiğini bildiren Obama, "Dünya genelindeki insanlara da ABD'nin sıradan insanları izlemeyle ilgilenmediğini tekrar hatırlatmak istiyorum. İstihbarat servislerimiz halkımızı ve müttefiklerimizi korumamızı sağlayacak bilgilere yoğunlaşıyor" diye konuştu.

ABD-RUSYA İLİŞKİLERİ

Rusya'nın eski NSA sistem analisti Edward Snowden'i iade etmeyi kabul etmemesi dolayısıyla Rusya ve ABD ilişkilerinde yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Obama, şöyle konuştu:

"Rusya ile ilişkilerimizde Sovyetler Birliği'nin dağılmasından bu yana her zaman biraz tansiyon vardı. İlişkilerde işbirliğinin yanı sıra yarışma da vardı. Son olay, Suriye ve insan hakları konularının da içinde olduğu bir dizi anlaşmazlıklarımızdan birisi. Bizim için durup Rusya ile ilişkilerimizin yönünü tekrar değerlendirmemizin uygun olacağını düşünüyorum. Aramızda bazı farklılıklar olacak. Bunları tamamen saklamak mümkün değil."

Obama, St. Petersburg'daki G20 zirvesine katılacağını ancak Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile ikili görüşme yapmayacağını hatırlatarak, Sochi'de düzenlenecek kış olimpiyatlarını boykot etmenin de doğru olmadığını düşündüğünü söyledi.

Putin ile kişisel ilişkilerinin kötü olmadığını da dile getiren Obama, ikili görüşmeyi iptal etmesinin tek nedeninin Edward Snowden konusu olmadığını ifade etti.

Snowden'ın NSA'nın izleme programını deşifre etmesini de değerlendiren Obama, "Snowden'in kahraman olduğunu düşünmüyorum" diye konuştu.

Snowden'in üç ayarı konuda suçlandığını ifade eden Obama, "Eğer yaptığının doğru olduğunu düşünüyorsa tüm ABD vatandaşları gibi gelip avukatıyla mahkemeye çıkabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Obama, halkın bu programa ilişkin kafasında soruların bulunduğunu bildirerek, yönetimin bu sorulara cevap vermesinin ve programın nasıl çalıştığının halka anlatılmasının önemli olduğunu da vurguladı.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI SONBAHARDA

Obama, iç politika konularına da değinerek, Merkez Bankası Başkanlığı için henüz karar vermediğini, çok sayıda aday arasında sonbaharda seçeceği kişinin kısa dönemde işsizliğin azaltılması konusuna odaklanması gerekeceğini söyledi.

Merkez Bankası Başkanlığı için adları geçen Lawrence Summers ile Janet Yellen'in bu görevi başarıyla yerine getirebileceklerini bildiren Obama, ancak başka adayları da değerlendirdiğini ifade etti.

Obama, basın toplantısında bütçe, sağlık sigortası, göçmen reformu konularında da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Öte yandan, ABD Başkanı Obama'nın, bugün ailesiyle tatile çıkacağı bildirildi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76