• BIST 93.003
  • Altın 188,774
  • Dolar 4,8233
  • Euro 5,5988
  • Lefkoşa 32 °C
  • Girne 31 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 31 °C
  • Lefke 32 °C

10 Kasım mesajları yayımlandı

10 Kasım mesajları yayımlandı
Atatürk’ün ölümünün 75. yıldönümü nedeniyle mesajlar yayınlanmaya devam ediyor.CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI SİBEL SİBER 10 KASIM MESAJI YAYINLADICumhuriyet...

Atatürk’ün ölümünün 75. yıldönümü nedeniyle mesajlar yayınlanmaya devam ediyor.

CUMHURİYET MECLİSİ BAŞKANI SİBEL SİBER 10 KASIM MESAJI YAYINLADI

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Atatürk’ün üstün zekası, halkına olan inancı, yitirmediği umudu ve yurt sevgisi ile büyük bir önder olarak yoktan var etmeyi bilmiş, imkansızı başarmış büyük bir toplum lideri olduğunu belirtti.

Sibel Siber yayınladığı 10 Kasım mesajında, “Bugün 90 yaşında, çağdaş devletler arasında yerini almış Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu önderini, ölümünün 75.yılında bir kez daha sevgi ve saygıyla anıyoruz” dedi.

ÜLKÜ OCAKLARI 10 KASIM MESAJI YAYINLADI

KKTC Ülkü Ocakları Başkanı Adem Yurdagül, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 75’inci ölüm yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

Yurdagül yayınladığı mesajda, “Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, büyük devlet adamı ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün hakka yürüyüşünün 75’inci yıldönümünde onu bir kez daha özlemle, saygıyla, sevgiyle ve rahmetle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

“10 Kasım tarihlerinde Atamızı anmak yetmemekte, asıl olan onu anlamaktır. Bugün, yas tutmak yerine Atamıza verdiğimiz sözleri tutmak gerekmektedir” diyen Yurdagül, şöyle devam etti:

“Unutulmamalıdır ki, Türk milleti, hiçbir zaman kendi reklamlarını Atamızın aziz hatırasını lekeleyerek yapan sözde aydınlara prim vermeyecektir.”

CUMHURBAŞKANI EROĞLU ATATÜRK’ÜN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk halkının, Atatürk’ün gösterdiği yoldan asla dönmeyeceğini ve Atatürkçülüğü rehber kabul etmeye devam edeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Kurtuluş Savaşı’nın eşsiz komutanı, Büyük Önder ve Devlet Adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün 75’nci ölüm yıldönümü dolayısı ile mesaj yayımladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu mesajında şunları kaydetti:

“Mustafa Kemal Atatürk milletimizin esaretten kurtulmasına liderlik yapmış, eşsiz bir komutan, 19’ncu yüzyıl sonunda hızlanan 20’nci yüzyılın başında devam eden gelişmeleri doğru okuyarak çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran büyük bir Devlet adamıdır.

Mustafa Kemal, halkın içinden çıktı, saltanatı ortadan kaldırarak ulusal egemenliği hakim kıldı.

Emperyalizmin önüne set çekerek mazlum uluslararası rehber olan Mustafa Kemal Atatürk, tartışmasız insanlık tarihinin en değerli şahsiyetlerinden biridir.

Kıbrıs Türk Halkı Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği, bağımsızlık, özgürlük mücadelesini yakından takip etmiş, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmasını büyük bir sevinçle karşılamış kendi mücadelesine rehber etmiştir.

Atatürk’ün ortaya koyduğu fikirler, Türkiye Cumhuriyeti’ni üzerine bina ettiği temeller hala günceldir ve geleceğimiz için yol göstericidir.

Büyük Önder Atatürk’ün milli egemenliği, karşısında zincirlerin eridiği, taç ve tahtların battığı bir nur olarak nitelemesi boşuna değildir.

Bir kez daha Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve şükranla anıyor, bizler için gösterdiği yoldan asla dönmeyeceğimizi, Atatürkçülüğü rehber kabul etmeye devam edeceğimizi vurgulamak istiyorum.”

BAŞBAKAN'IN 10 KASIM MESAJI

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Atatürk’ün yaktığı ışıktan yararlanarak, Kıbrıs Türk halkının daha refah içinde yaşamasını sağlamak için çalıştıklarını vurguladı.

Yorgancıoğlu ,“Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh’ deyişinden hareketle Kıbrıs Sorununun çözümü ve Halkımızın uluslararası alanda saygın bir konuma gelmesi için ortaya ciddi çabalar koyuyoruz” dedi.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, yayımladığı mesajda şu ifadeleri kullandı:

“Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın yürütücüsü ve Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü 75. Ölüm yıldönümünde bir kez daha saygı ile anıyoruz.

O günlerin Türkiye’sinden günümüze gelebilmek, insanlarına çağdaş bir hayat kurabilmek, bir ekonomi yaratılması ve geliştirilmesi yönünde gösterilen hedeflere ulaşmak için çok çabalar harcanmış ve önemli gelişimler sağlanmıştır.

Günümüz Türkiye’si,  Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği Çağdaş Uygarlık Seviyesine ulaşabilmek için ekonomisi, sanatı, kültürü, sporu ve yaşamın her alanındaki çalışmalarını hızlandırarak sürdürmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasını koruyarak geliştirmek, daha güçlü, daha demokratik, daha kalkınmış bir duruma gelebilmek Türkiye Cumhuriyeti için her zaman bir hedef olmuştur. Ortaya konan çabalar günümüzde çok olumlu sonuçlar doğurmuştur.

Kıbrıslı Türkler olarak bizler, bu ışıktan yararlanarak, bu hedeflerden etkilenerek yaşamın her alanında yurttaşlarımızın daha refah içinde yaşamasını sağlamak için çalışıyoruz.

“Yurtta Sulh Cihanda Sulh” deyişinden hareketle Kıbrıs Sorununun çözümü ve Halkımızın uluslararası alanda saygın bir konuma gelmesi için ortaya ciddi çabalar koyuyoruz.

Ebediyete intikalinin bu 75. Yılında senin ilkelerinin ve devrimlerinin ışığında çalışmaya devam edeceğiz”.

BAŞBAKAN YARDIMCISI DENKTAŞ ATATÜRK’ÜN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı Serdar Denktaş, Atatürk’ün çizdiği yolun, bağımsızlık, özgürlük, bilim ve devrim yolu olduğu, bu yolda da yürümeye ve Atatürk ilkelerine bağlı kalmaya devam edeceklerini kaydetti.

Başbakan Yardımcısı Sedar Denktaş, Atatürk’ün ölüm yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda şunları dile getirdi.

“Bağımsızlık yolunda karşısına çıkan bütün engellere karşı göğüs gererek başta Kıbrıs Türkü’ne ve dünyaya ilham kaynağı olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 75. yılında ülkemizde de sevgi, saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

O’nun bizlere çizdiği yol, bağımsızlık, özgürlük, bilim ve devrim yoludur. Bu yolda yürümeye ve Atatürk ilkelerine bağlı kalmaya devam edeceğiz. Zira, devrimlerinin ve fikirlerinin takipçisi olduğumuz Atatürk’ün yaktığı meşale sonsuza dek yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.

Bu düşüncelerle Ulu Önder Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyor. Allah’tan rahmet diliyorum.”

ÖZGÜRGÜN ATATÜRK'ÜN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Atatürk’ün, üstün niteliklere sahip bir komutan ve lider olduğunu kaydetti.

UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, Atatürk’ün ölüm yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk'ün 75’ci ölüm yıldönümünde O'nu bir kez daha sevgi saygı ve özlemle andıklarını belirtti.

Özgürgün mesajında şunları belirtti.

“Bu dahi devlet adamı, halkının desteğini ve güvenini almayı başararak inanılmaz bir mücadeleden olağanüstü başarıyla çıkmıştır. Kurtuluş savaşında ortaya koyduğu üstün askeri dehası yanında,  büyük bir fikir ve eylem insanı olarak bir çok dünya devletinin dikkatini çekmiş, dünya siyasi tarihinin unutulmazları arasında yer almıştır.

Büyük Önder, halkından aldığı güç ve destekle, Kurtuluş Mücadelesine öncülük ederek, olağanüstü şartlara rağmen üstlendiği tarihi sorumluluğu başarı ile yerine getirmiş, Millet egemenliğine dayanan, yeni ve modern bir devlet yapısı kurarak güzel yarınların temellerini atmıştır. Onun öncülüğünde başlatılan ve günümüze dahi ışık tutan bu ileri hamleleri anavatan Türkiye'nin güçlenmesine, değişim ve gelişimine katkı yapmaya devam etmektedir.

Atatürk’ün düşüncelerini kendine rehber edinen Kıbrıs Türk halkı, onun izinde, onun gösterdiği hedefe kararlılıkla yürümeye devam edecektir.  Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle anıyoruz.”

EMEKLİ MÜCAHİTLER DERNEĞİ

Emekli Mücahitler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Salih Direktör, milli mücadelenin baş mimarı Ulu Önder Atatürk’ün 75. ölüm yıldönümünü rahmetle anarak, eseri olan Cumhuriyeti ve İnkılaplarını yaşatmak için  O’nun yolundan ayrılmadan tüm kurum ve kuruluşları birlik ve beraberlik içinde hareket etmeye davet etti.

T.B.K. GAZİLER DERNEĞİ

T.B.K Gaziler Derneği Genel Başkanı Kadir Dedeoğlu 10 Kasım mesajında, Atatürk’ü sonsuzluğa uğurlandığı günün 75. yıldönümünde O’nu bir kez daha özlemle, saygıyla, sevgiyle ve rahmetle andıklarını kaydetti.

Dedeoğlu, “Büyük lider Atatürk için kuşkusuz ki matem değil fikirlerine sadakat gereklidir fikrinden hareketle 10 Kasım tarihini bir matem ve milli bir yas günü olarak kabul etmek yerine fikirlerine yönelmek için bize verilmiş fırsat olarak görmekteyiz “ dedi.

Atatürk’ün, çalışkanlığı, zekası ve fedakarlıklarıyla  halkına önder olduğunu dile getiren Kadir Dedeoğlu, her Türk vatandaşının O’nu çok iyi tanıması, ilkelerini benimsemesi, kurduğu Cumhuriyeti koruması ve yaşatması gerektiğini kaydetti.

Dedeoğlu, demokratik, laik ve çağdaş değerlerden oluşan kişiliğindeki bütünleştirici kimliği ve bilimi kılavuz edinmiş olan anlayışıyla Atatürkçü düşünce sisteminin,  TC devletini sonsuza dek bölünmez bir bütün olarak yaşatacak en büyük ateşleyici güç olduğunu kaydetti.

KKTC ADIYAMANLILAR KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

KKTC Adıyamanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Kayalar ise mesajında, Türkiye Cumhuriyeti’nin baş mimarı, büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün dünya görüşü, misyonu, vizyonu ve olağanüstü öngörüsü ile tüm insanlığa örnek olduğunu, aradan geçen bunca zaman içinde fikirlerinin güncelliğini koruyan bir dünya lideri olduğunu kaydetti.

“Atatürk bir ideoloji değil, bir uygarlık, çağı yakalama ve de aşma yürüyüşünün adıdır. Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyete sahip çıkmak, onu yüceltmek onun mirasçısı olan bizlere düşen en büyük görevdir” ifadelerini kullanan Kayalar, bu duygu ve düşüncelerle devletin kurucusu Atatürk’ün ölümünün 75. yılında bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle andıkları belirtildi.

RAUF R. DENKTAŞ VE DÜŞÜNCELERİNİ YAŞATMA DERNEĞİ

Rauf R. Denktaş ve Düşüncelerini Yaşatma Derneği Genel Başkanı Latif Akça da, yayımladığı mesajında, Kıbrıs Türklerinin Atatürk’e ve Türkiye’ye olan sevgilerini, umutlarını hiç kaybetmediğini ve Ulusal Kurtuluş Savaşı’na kendi ölçülerinde katkı yapmaya çalıştıklarını belirtti.

“Yeni Türkiye Cumhuriyeti kuruluşu ile birlikte ise Atatürk İlke ve İnkılaplarını hiçbir zorlama olmaksızın 1950’li yıllarda büyük mücadele sonucu benimseyerek uygulamak için yoğun bir çaba sarf etmişlerdir. Bizlere de düşen bunu gençlere anlatmak ve sonsuza kadar yaşatmaktır” sözlerini kullanan Akça, Rauf Denktaş’ın bir sözünü hatırlatarak mesajını şöyle tamamladı:

“Atatürk bizimle yaşamakta ve her doğan Türk genci ile yeniden doğup büyümektedir. Yüce Liderimiz Atatürk’ü rahmet, minnet, sevgi ve saygıyla anıyoruz, Ruhu Şad Olsun”.

EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ

KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanı Esen Ömürlü yayımladığı mesajda, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük Devlet adamı Ulu Önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete uğurlandığı 75’inci yıldönümünde, onu bir kez daha özlem, saygı, sevgi ve rahmetle andıkları belirtildi.

Ömürlü mesajında şu ifadeler yer verdi:

“Atatürk, fikirleri, başarıları, eserleri ve kılavuz edinmemiz için geride bıraktığı ilke devrimleriyle, birleştirici, bütünleyici yapısı, en önemlisi bilimi rehber edinmiş öngörüsü ile hiç ölmeyecek bir Devlet Adamı olarak Dünya Liderleri arasındaki hak ettiği seçkin yerini almıştır.

Bu düşünce ve duygularla, ilke ve devrimleriyle hiç sönmeyecek bir meşale misali aydınlattığın uygarlık yolunda kararlı ve de istikrarlı ilerleyişimizi sürdüreceğimize, manevi huzurunda söz veriyor ve sizi rahmet minnet ve şükranla anıyoruz”.

KKTC HATAYLILAR KÜLTÜR DAYANIŞMA DERNEĞİ

KKTC Hataylılar Kültür Dayanışma Derneği Genel Başkanı Bertan Zaroğlu ise, Türk ulusunun eşsiz lideri ve bütün dünyanın takdir ettiği büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Hakk'a yürüyüşünün üzerinden 75 uzun yıl geçtiğini belirtti.

Zaroğlu mesajında şunları belirtti:

“Yanmış, yıkılmış, yorulmuş bir sosyolojik kudreti tekrar ayağa kaldıran essiz bir dirayet ve hamiyetle çizdiği hedeflerle sonuca ulaştıran Mustafa Kemal’in engin düşüncelerinin değeri yıllar geçtikçe daha iyi anlaşılmıştır.

10 kasımlar matem günleri değildir gazi paşanın manevi mirası olan bilim ve aklın ne kadar takipçisi olduğumuzu sorgulamamız gereken önemli bir gündür. Zaman ve mekanın dar kalıplarını aşıp çağlar ötesine uzanan evrensel düşüncelerinin insanlığa ışık olmaya devam eden bir güneş gibi yolumuzu aydınlatacağı düşünceleri ile ebediyete intikal edişinin 75'inci sene-i devriyesinde kutlu hatırasını hürmet ve minnet duygularımla anıyorum.

Ruhu şad, mekânı cennet olsun”.

İŞCAN: “ATATÜRK’Ü ÖZLEM VE SEVGİYLE ANIYORUZ”

KKTC Atatürkçü Yaşam Derneği, Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 75. yıldönümünde özlem ve sevgiyle andığını bildirerek, Türk Ulusu’nun verdiği özgürlük mücadelesi ve bu mücadele sonunda yaratılan Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyadaki tüm mazlum uluslara rehber olduğunu kaydetti.

Dernek Başkanı Ahmet İşcan yayınladığı 10 Kasım mesajında, kurulan Cumhuriyetin kazanımları ve örnek mücadelesinin Atatürk’ü evrensel bir lider konumuna ulaştırdığını kaydetti.

Bugünkü çağdaş yaşamın Atatürk ve devrimleri ile mümkün olduğunu kaydeden İşcan, gençlerin görevinin Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC’yi bütün ilkeleriyle savunmak, çağın ilerlemeleri ve hızlı iletişim olanakları içinde dünyadaki çağdaş demokrasi paralelinde geliştirerek sonsuza dek yaşatmak olması gerektiğini ifade etti.

İşcan şöyle devam etti:

“Bizler 75 değil 705 yıl da geçse Atamızın emanetlerine sahip çıkacağımızı ve çıkmaya devam edeceğimizi KKTC’den de haykırıyor ve diyoruz ki ‘Atam sen rahat uyu!’  KKTC gençliği ve tüm halkı olarak bizlere modern uygarlık yollarını açan ilke ve devrimlerini yaşam biçimi olarak benimsemeye ve nesilden nesile aktarmaya devam edeceğiz.”

HALKIN ADALET KONSEYİ

Halkın Adalet Konseyi (HAK)  KKTC Ülkü Ocakları ve Akdeniz Karpaz Üniversitesi (AKÜ) Mustafa Kemal Atatürk’ün 75’inci ölüm yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

HAK Genel Başkanı Avukat Mustafa Ulaş yayınladığı mesajda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü 75’inci ölüm yıldönümünde saygı, özlem ve rahmetle andıklarını dile getirerek, onun fikir, eylemleri yanında dünyada verdiği ilk Kurtuluş Savaşı ile tüm mazlum devletlere örnek bir lider olduğunu kaydetti.

KKTC ÜLKÜ OCAKLARI

K.K.T.C. Ülkü Ocakları Genel Başkanı Adem Yurdagül ise Mustafa Kemal Atatürk’ü 75’inci ölüm yıldönümünde bir kez daha sevgi ve minnetle  andıklarını belirterek, onun Türkiye Cumhuriyeti ile Türk Milleti’nin geleceği  hakkında söylediği bir sözüne vurgu yaptı:

“Her şeye rağmen muhakkak bir ışığa doğru yürümekteyiz. Bende bu imanı yaşatan kuvvet, yalnız aziz memleket ve milletimin hakkındaki sonsuz sevgim değil, bugünün karanlıkları, ahlâksızlıkları, şarlatanlıkları içinde sırf vatan ve hakikat aşkıyla ışık serpmeye ve aramaya çalışan bir gençlik görmemdir.”

Açıklamasında önceki gün Gazimağusa’da gerçekleşen vatandaşlara taş atma olayının PKK sempatizanları tarafından yapıldığını iddia eden Yurdagül, olayın basına yanlış aksadığını doğrusunun; taşın Kürt öğrenciler tarafından değil PKK üyesi ve sempatizanları tarafından atıldığı şeklinde olduğunu ileri sürdü.

Olayda halk ile esnafın zarar gördüğünü ve zanlıların yakalanmasını talep eden Yurdagül, KKTC Ülkü Ocakları üyelerine de sağduyu çağrısında bulundu.

AKDENİZ KARPAZ ÜNİVERSİTESİ

Akdeniz Karpaz Üniversitesi (AKÜ)  Rektörü Prof. Ali Şen de mesajında,  Asrın Lideri, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü  sevgi, saygı, gönül borcu ile yad etme ve şükranla anma asli vazifeleri olduğunu ifade etti.

Şen, Aziz hatırasının en büyük eseri  olan egemenlik, cumhuriyet, özgürlük ve demokrasinin bütünleştiği İlke ve İnkilaplarının hala ortak his çerçevesinde korunduğunu da belirtti.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615