• BIST 1.428
  • Altın 483,687
  • Dolar 8,2615
  • Euro 9,9613
  • Lefkoşa 17 °C
  • Girne 19 °C
  • Mağusa 20 °C
  • İskele 20 °C
  • Güzelyurt 17 °C
  • Lefke 17 °C

1 Eylül'de iki toplumlu etkinlik

Kıbrıs Türk ve Rum tarafından bazı sendika ve siyasi partiler 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla ortak etkinlik düzenleyecek.Ara Bölge’de Dayanışma...
1 Eylül'de iki toplumlu etkinlik

Kıbrıs Türk ve Rum tarafından bazı sendika ve siyasi partiler 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla ortak etkinlik düzenleyecek.

Ara Bölge’de Dayanışma Evi arkasında bulunan futbol sahasında yer alacak olan etkinlik saat 20:00 civarında başlayacak.

Etkinliğe katılmak isteyenlere saat 19:00’da Kuğulu Park ile Solomu Meydanı’nda buluşma çağrısında bulunuldu ve saat 19:30’da etkinlik yerine gitmek üzere yürüyüşe geçileceği belirtildi.

Dayanışma Evi’nde  saat 11:00’de düzenlenen basın toplantısında etkinliği düzenleyen sendika ve siyasi partilerin ortak basın açıklaması okundu ve etkinlikle ilgili bilgiler verildi.

KKTC’den KTÖS, KTOEÖS, KTAMS, BES ve DEV-İŞ, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden de PEO temsilcilerinin katıldığı basın toplantısında ortak açıklamanın Türkçesi KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ile PEO Genel Sekreteri Pambis Kiritsis tarafından okundu.

Ortak açıklamalar okunmadan önce 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde geçmişte düzenlenen ortak etkinliklerle ilgili bir sine vizyon gösterimi gerçekleştirildi.

ORTAK AÇIKLAMA

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil tarafından Türkçesi okunan ortak açıklamada, küresel, kapitalist krizin sonuçlarından Kıbrıs’daki tüm çalışanların etkilendiği belirtildi ve kurtarma varsayımlarıyla gündeme getirilen paketler aracılığıyla sert kemer sıkma önlemlerinin dayatılması eleştirildi.

Açıklamada, “Kapitalist krizin yükünün işçi, sınıfının sırtına yüklenmemesi ve çalışanların çeşitli mücadelelerle elde ettikleri kazanımların yok edilmemesi için ilkeli bir biçimde mücadele etmeye ve mücadeleyi yoğunlaştırmaya kararlıyız” denildi.

Kıbrıs’ın karşı karşıya olduğu en ciddi tehlikenin “bölünmenin” devam etmesi olduğu kaydedilen açıklamada, barış ve ülkeni yeniden birleşmesi için mücadelenin  en temel ve acil öncelik olduğu ifade edildi. Açıklamada, “Yurdumuz bölünmüş bir durumda kalmaya devam ettiği sürece, çalışanların hiçbir kazanımının kalıcı ve istikrarlı olmayacağını biliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Zamanın geçmesinin çözüm hedefine değil, mevcut durumun kalıcılaşmasına yardımcı olduğu da ifade  edilen açıklamada, çözüm için bütün taraflar çabalarını yoğunlaştırmaya davet edildi.

Açıklamada bugüne kadar üzerinde anlaşmaya varılmış konulara saygı gösterilip, müzakerelere samimi ve iyi niyetle yeniden başlanması da talep edildi.

Çözüm için ortak zemin bulunduğu ifade edilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Hedefimiz 23 Mayıs ve 1 Temmuz anlaşmaları temelinde tek egemenlikli, tek vatandaşlıklı ve tek uluslar arası kimlikli bir devleti öngören ve BM’nin ilgili kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumun siyasi eşitliğinin olacağı iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çözümüdür”.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76